ABD ve İngiliz savaş uçakları Yemen'in Hudeyde kentine 2 hava saldırısı düzenledi ABD ve İngiliz savaş uçakları Yemen'in Hudeyde kentine 2 hava saldırısı düzenledi

ABD merkezli yayın kuruluşu Politico'nun elde ettiği belgelere dayanarak verdiği habere göre, AB, Kızıldeniz'e savaş gemileri göndermeyi planlıyor.

Operasyon, Kızıldeniz'den Körfez'e geniş bir alanda faaliyet göstermeyi amaçlayan yeni bir AB operasyonu olacak.

Şubat sonunda başlaması beklenen operasyon kapsamında, bölgeye en az bir yıl süreyle çoklu görev kabiliyetine sahip en az 3 savaş gemisinin gönderileceği öne sürülüyor. Operasyonun temeli olarak, Fransa liderliğindeki Agenor adlı ortak gözetleme operasyonu hizmet verecek.

Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç ve Portekiz'in de katılması planlanan operasyonun amacı, Husi saldırılarına karşı bölgeyi güven altına almak ve deniz trafiğini korumak olarak belirlendi.

ABD ve İngiltere'nin daha önce Yemen'deki Husilere ait hedeflere yönelik düzenlediği hava saldırılarından sonra, AB'nin de buna destek vermesiyle bölgedeki gelişmeler dikkatle izleniyor.

Husilerin ticari gemilere yönelik saldırıları nedeniyle birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almıştı. 

Kaynak: AA