Kocaeli'nin İzmit ilçesi Arpalık İhsaniye Mahallesi'nde 31 Mart'taki muhtarlık seçimini kazanan Hasan Erdöl'ün (50) muhtarlığı, yapılan itiraz üzerine düştü. İddiaya göre Hasan Erdöl'ün babasıyla aynı adı taşıması ve aday pusulasında hangi Hasan Erdöl'ün aday olduğu açıklanmaması seçmenleri aldattı.

Sokak hayvanları için taslak çalışması Meclis'te! Sokak hayvanları için taslak çalışması Meclis'te!

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi'nde Arpalık İhsaniye Mahallesi muhtarlığı için mevcut muhtar Orhan Süren, Hüseyin Güldibi ve Hasan Erdöl aday oldu. 249 seçmenli mahallede mevcut muhtar Orhan Süren 78, Hüseyin Güldibi 37, Hasan Erdöl ise 113 oy aldı.

İtirazlar Neden Yapıldı?

O.K. isimli kişi, İzmit İlçe Seçim Kurulu'na giderek sonuçlara itiraz etti. O.K.'nın dilekçesinde, muhtar seçilen Hasan Erdöl ile babasının aynı ismi taşıdığı, hangisinin aday olduğunun seçmenlere açıklanmadığı, ikisinin de adaymış gibi gösterilip seçmenin aldatıldığını, ayrıca aday olan Hasan Erdöl'ün dışarıdan seçmen getirdiği iddiaları yer aldı.

Seçim Kurulu Ne Karar Verdi?

İlçe Seçim Kurulu, itirazın gerekçe ve delil içermediğini belirterek reddine karar verdi. O.K., bu kez İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. İl Seçim Kurulu, dışarıdan seçmen getirildiği iddiasını kabul etmedi. Kurul incelemesinde, mahallede Hasan Erdöl ismini taşıyan 2 kişinin bulunduğunu, bunlardan birinin 75 yaşındaki Hasan Erdöl, diğerinin ise 50 yaşındaki oğlu Hasan Erdöl olduğunu belirterek, aday pusulasında hangisinin olduğunu belirtilmediği ifade edildi. İl Seçim Kurulu, seçimin iptaline karar verdi.

Arpalık İhsaniye Mahallesi'nde seçim 2 Haziran'da yeniden yapılacak.

Kaynak: DHA