Bakan Kacır, 8 Temmuz 2024’te Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın uzaya fırlatılacağını duyurdu. Türkiye’nin bu alanda kendi uydularını geliştiren ve üreten dünyadaki 11 ülkeden biri olduğunu ifade etti.

Hibrit Roket Motoru ile Ay’a Yolculuk

Kacır, TÜRKSAT 6A’nın 36 bin kilometrede sabit yörüngede görev yapacağını ve yaklaşık 4 bin 250 kilogram ağırlığında olduğunu açıkladı. Türkiye’nin hedefinin, kendi geliştirdiği hibrit roket motoru teknolojisi ile 380 bin kilometre uzaklıktaki Ay’a ulaşmak olduğunu vurguladı.

Uzay Ekonomisinde Büyük Artış

Bakan Kacır, Türkiye’nin uzay ekonomisinde önemli bir büyüme beklediğini ve birkaç yıl içinde yıllık uzay ekonomisi büyüklüğünün 1 trilyon dolara ulaşmasını öngördüğünü söyledi.

PlayStation oyunları iPhone'larda! Provenance uygulaması yakında App Store'da PlayStation oyunları iPhone'larda! Provenance uygulaması yakında App Store'da

Bilim Merkezi ve Sanayi Bölgesi Ziyaretleri

Kacır, Kırıkkale Belediyesi Bilim Merkezi’ni ziyaret ederek, merkez hakkında bilgi aldı ve Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayici iş insanlarıyla bir araya gelerek toplantı yaptı.

Kaynak: İHA