Enflasyon, haziran ayında yüzde 1,64 oranında artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 71,60 olarak hesaplandı. Buna göre enflasyon verileri aylık ve yıllık bazda ekonomistlerin beklentilerinin altında gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dezenflasyon sürecinin başladığını vurguladı. Bakan Şimşek, enflasyon verileri ile ilgili olarak X hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor."

"Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz." Diyen Şimşek, fiyat istikrarına ulaşana kadar programı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacaklarını belirtti.

Bakan Yerlikaya, TOBB yöneticileriyle buluştu Bakan Yerlikaya, TOBB yöneticileriyle buluştu

BAKAN ŞİMŞEK’İN BELEDİYELERE YÖNELİK SUNUMUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Bakan Mehmet Şimşek'in AK Parti'nin Kızılcahamam kampındaki sunumuna ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Sayın Bakanımızın sunumu, parti ayrımı yapmaksızın, tüm belediyelerin genel borçluluğuyla ilgili olduğu için uyarılar da o bağlamda yapılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu açıklamada şunlar belirtildi:

"AK Parti Kızılcahamam kampında Bakanımız Mehmet Şimşek belediye başkanlarına yönelik yaptığı sunum sonrası, perde arkası haberciliğiyle, yanlış içerikle yanlış haberler dolaşıma sokulmuştur. Sayın Bakanımızın yaptığı konuşma tüm belediyeleri kapsayan genel bir konuşma olup uyarıları da bu çerçevede tüm belediyeler içindir. Sayın Bakanımızın sunumu, parti ayrımı yapmaksızın, tüm belediyelerin genel borçluluğuyla ilgili olduğu için uyarılar da o bağlamda yapılmıştır. Parti belediyelerinin mali durumlarına ilişkin ayrı bir sunum yapılmamıştır. Bu çerçevede, AK Partili belediyeleri hedef aldığı yönündeki haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır."

İttifakgazetesi.com

Kaynak: HABER MERKEZİ