Baykar tarafından yürütülen Bayraktar TB2'ye yönelik taktik İHA projesi, 2012 yılında başlatıldı. İlk tam otomatik uçuş testi ise 2014 yılında gerçekleştirildi. Aynı yıl içerisinde Bayraktar TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi.

Bayraktar TB2, 2015 yılında ilk 1000 uçuş saati barajını aşarak önemli bir kilometre taşına ulaştı. Bu başarının ardından, uçak cansız mühimmat ile ilk atış testini de gerçekleştirdi.

Bayraktar TB2, ilk ihracat başarısını 2018'de Katar'da elde etti ve o zamandan beri 33 ülke ile sözleşme imzaladı. Uçak, dünyanın çeşitli bölgelerinde çöl sıcağından dondurucu soğuğa, kar ve fırtına gibi zorlu hava koşullarında görev yapabilme kabiliyetiyle dikkat çekiyor. Ayrıca, Bayraktar TB2, NATO ve Avrupa Birliği üyesi birçok ülkenin envanterine girmeyi başardı.

Yarı robot hamam böcekleri geliştirildi: Arama kurtarma görevlerinde kullanılacaklar Yarı robot hamam böcekleri geliştirildi: Arama kurtarma görevlerinde kullanılacaklar

Bayraktar TB2'nin uluslararası alanda elde ettiği başarılar, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ı 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye'nin en çok vergi ödeyen ismi yapmıştır. Aynı dönemde, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da en fazla vergi ödeyen ikinci kişi unvanını aldı.

Bayraktar TB2, bugüne kadar 750 bin uçuş saatinin üzerine çıkarak Türkiye'de kendi sınıfında bir irtifa rekoru olan 27 bin 30 feet'e ulaşmıştır. Bu uçuş süresiyle, Bayraktar TB2 en uzun süre görev yapan milli hava aracı unvanını elinde bulunduruyor.

Bayraktar TB2, 16 Temmuz 2019'da Kuveyt'te 27 saat 3 dakika kesintisiz uçuş gerçekleştirerek başka bir rekora imza attı.

Yüzde 93'lük yerli sanayi katkısına sahip olan milli İHA, üzerinde entegre edilen birçok ekipmanın yerli ve milli olarak üretilmesinde rol oynayarak ihracat başarıları elde etmesine önemli katkı sağladı.

Teknolojik donanımları

Bayraktar TB2 sahip olduğu üstün özelliklerle kullanıcılarına önemli avantajlar sağlıyor.

Tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli otopilot sistemini sahip Bayraktar TB2, yer sistemlerine bağımlı olmaksızın tam otomatik iniş ve kalkış, GPS bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özellikleriyle görev yapıyor.

Bayraktar TB2’nin özellikleri arasında tam otomatik seyir ve rota takibi, dahili sensör füzyonu destekli hassas otomatik kalkış ve iniş, tam otomatik taksi ve park özelliği yarı otonom uçuş modları desteği, hata toleranslı ve 3 yedekli sensör füzyonu uygulaması, çapraz yedekli yer kontrol istasyonu sistemi, özgün yedekli servo aktüatör birimleri, özgün yedekli lityum tabanlı batarya birimleri yer alıyor.

Haberleşme menzili 300 kilometre olan Bayraktar TB2, aynı zamanda uydu haberleşme seçeneğine de sahip bulunuyor.
Dört adete kadar lazer güdümlü akıllı mühimmatla görev yapabilen Bayraktar TB2, 150 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor.

Milli mühimmat ve füzelerden güç alıyor

Bayraktar TB2’ye ateş gücü sağlamak için bugüne kadar MAM-L, MAM-C, BOZOK mühimmatları ve KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesi entegre edildi.

Yurt içinde ve dışındaki çeşitli operasyonlarda başarıyla görev yapan Bayraktar TB2, özellikle Libya, Azerbaycan ve Ukrayna'daki kullanımıyla dünyanın dikkatlerini çekti. Bayraktar TB2 bu operasyonlardaki kullanımıyla muharebe sahasında yeni doktrinlerin konuşulur ve görür olmasını sağladı.

Bahar Kalkanı Harekatı ilk defa filolar halinde uçarak birçok zırhlı araç, obüs, Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) ve hava savunma sistemini imha etti.

Bayraktar TB2, dünyada ilk defa muharebe sahasında birincil unsur olarak SİHA'ların kullanıldığı Bahar Kalkanı Harekatı'na katılan hava araçlarının yaptığı tüm sortilerin yüzde 80'ini gerçekleştirdi.

Suriye'nin İdlib bölgesinde düzenlenen harekat kapsamında her türlü elektronik harbe rağmen başarıyla görev yapan Bayraktar TB2 SİHA'lar, 2 bin saatin üzerinde uçtu.

Bayraktar TB2 SİHA'ların dünya muharebe tarihinde ilk kez filolar halinde uçarak harekatta etkin görev yapması dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Milli SİHA'lar Azerbaycan'ın yaklaşık 30 yıldır devam eden Karabağ işgalini sonlandırmasında da önemli bir rol üstlendi.

Bayraktar TB2, askeri kullanım yanında orman yangınlarıyla, afetle, düzensiz göçle mücadele gibi görevlerde de kullanılıyor.

Kaynak: AA