BDDK, konut kredilerine ilişkin 24 Ağustos 2023 tarihli iki kararının uygulanmasına dair yeni bir karar yayımladı. Buna göre, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, bu konut konut malikliği durumu değerlendirmesinde göz önünde bulundurulmayacak.

Türkiye'de yılın ilk çeyreğinde üretilen otomobillerin yarısından fazlası Bursa'da banttan indirildi Türkiye'de yılın ilk çeyreğinde üretilen otomobillerin yarısından fazlası Bursa'da banttan indirildi

KREDİ SINIRI VE RİSK AĞIRLIĞI UYGULANMAYACAK

Bu durumda, tüketiciler, yeni alacakları konutlar için kredi sınırı ve risk ağırlığı uygulamasından muaf tutulacak. Yani, yeni alınan konutun değerinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanılabilecek ve krediye yüzde 50 yerine yüzde 10 risk ağırlığı uygulanacak. Bu da, hem tüketicilerin hem de bankaların lehine olacak.

Kaynak: AA