Akaryakıt fiyatları, Brent petrol fiyatlarındaki ve döviz kurundaki değişikliklerle birlikte sürekli olarak dalgalanmaya devam ediyor. Son güncellemeyle birlikte, bayramın ilk günü benzine 3 kuruş, motorine ise 2 kuruş zam yapıldı. Bu zam sonrasında motorin ve benzin fiyatları rekor seviyelere çıktı.

İşte benzin ve motorin litre fiyatları;

İstanbul Anadolu Yakası'nda benzinin litre fiyatı 43.49 TL, motorinin litre fiyatı ise 42.10 TL olarak belirlendi. LPG'nin litre fiyatı ise Anadolu Yakası'nda 22.04 TL olarak güncellendi.

Koç Holding'den Yapı Kredi'nin satılacağı yönündeki iddialara resmi yanıt Koç Holding'den Yapı Kredi'nin satılacağı yönündeki iddialara resmi yanıt

İstanbul Avrupa Yakası'nda benzinin litre fiyatı 43.58 TL, motorinin litre fiyatı ise 42.17 TL olarak belirlendi. LPG'nin litre fiyatı Avrupa Yakası'nda 22.10 TL oldu.

Ankara'da benzinin litre fiyatı 44.42 TL, motorinin litre fiyatı ise 43.00 TL olarak güncellendi. LPG'nin litre fiyatı ise 22.35 TL olarak belirlendi.

İzmir'de benzinin litre fiyatı 44.62 TL, motorinin litre fiyatı ise 43.20 TL oldu. LPG'nin litre fiyatı ise 22.90 TL olarak güncellendi.

Fiyatlar nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ