Colorado Boulder Üniversitesi’nden doçent Zoe Donaldson, “Bulduğumuz şey neden bazı insanlarla birlikte olmayı diğerlerinden daha fazla istediğimizi açıklamamıza yardımcı olan arzunun biyolojik temeli.” dedi. Donaldson ve ekibi, partnerlerine ulaşmaya çalışan tarla fareleri üzerinde beyin görüntüleme teknolojisini kullandı. Bu tüylü kemirgenler, tek eşli çift bağları oluşturan memelilerin yüzde üç ila beşi arasında yer almaları nedeniyle seçildi. Bir tarla faresinin ayrı bir odada bulunan partnerine ulaşmaya çalıştığı senaryolar kurgulandı. Sensör bir dopamin salınımı algıladığında yanıyordu ve çift yeniden bir araya geldiğinde sensör sürekli yanıp sönmeye başladı. Kapının diğer tarafına eşleri olmayan rastgele bir tarla faresi yerleştirildiğinde sensör kararıyordu. Bu durum dopaminin bizi partnerimizi aramaya motive etmek açısından gerçekten önemli olduğunu gösteriyor. Partnerimizle birlikteyken, bir yabancıyla olduğundan daha fazla dopamin ödül merkezimizde akıyor.

Günde 1 dakika maydanoz çiğneyin sağlığınıza şifa olsun! Günde 1 dakika maydanoz çiğneyin sağlığınıza şifa olsun!

AYRILIK SONRASI BEYİN SIFIRLANIYOR

Araştırmacılar ayrıca kalbi kırılanlar için de umut olduğunu keşfettiler; çünkü bir süre ayrı kaldıktan sonra beyin yeni bir bağ kurmaya hazır hale geliyor. Bunu keşfetmek için tarla faresi çifti dört hafta boyunca, bir kemirgenin hayatında sonsuzluk kadar, ayrı tutuldu ve yeniden bir araya geldiklerinde dopamin salınımı neredeyse yok olmuştu. Beyinlerindeki arzu kaybolmuştu ve eski partnerleri hormonal düzeyde diğer tarla farelerinden ayırt edilemez durumdaydı. Proje sorumlusu Dr. Donaldson, “Bunu hayvanın hayatına devam etmesine ve potansiyel olarak yeni bir bağ kurmasına olanak tanıyan beyindeki bir tür sıfırlama olarak düşünüyoruz” dedi. Bu acı verici bir ayrılık yaşayan, hatta eşini kaybeden insanlar için iyi bir haber olabilir. Ortaya çıkan bulgular beynin bizi sonsuz karşılıksız aşktan koruyacak doğal bir mekanizmaya sahip olduğunu gösteriyor olabilir.

BEYİNDEKİ BAĞLARI ANLAMAK

Ekip bu çalışmayı sürdürecek ve sonuçların insanlara ne kadar uyarlanabilir olduğunu araştırmaya devam edecek. Bilim insanları beyindeki sağlıklı bağların nasıl göründüğünü anlayarak, sosyal dünyalarını etkileyen akıl hastalıkları olan birçok kişiye yardımcı olacak yeni tedevailer üretmeyi umuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ