Son yağışlar, yöredeki çiftçilerin yüzünü güldürürken, su seviyesinde kurak geçen bir kış ve bahar dönemi dolayısıyla yeterli yükselme gözlenmeyen Beyşehir Gölü için de umut oldu. Beyşehir ilçesinde Mayıs ayının son haftasında gelen yağışlar, ekili alanları için yağmur bekleyen üreticileri sevindirdi. Havzada yer alan Konya’nın Beyşehir, Hüyük ve Derebucak ilçelerine son 5 günde düşen yağış miktarı belli oldu.

Meteoroloji verilerine göre, son yağışlardan en fazla etkilenen ilçe Beyşehir oldu. Beyşehir’de 27 Mayıs’ta metrekareye düşen yağış miktarı 2,0 kilogram olurken, 28 Mayıs’ta 18,6 kilogram, 29 Mayıs’ta 8,0 kilogram, 30 Mayıs’ta 11,8 kilogram 31 Mayıs günü ise 6,2 kilogram olarak ölçüldü. Beyşehir’de metrekareye son 5 gün içerisinde düşen yağış miktarı toplamda 46,6 kilograma ulaştı. Beyşehir, 28 Mayıs günü Konya il genelinde en fazla yağışı alan ilçe oldu.

Tatilcilerin dönüş yolculuğu başladı: Bolu geçişi rahat Tatilcilerin dönüş yolculuğu başladı: Bolu geçişi rahat

Derebucak da yağışlardan etkilendi

Yağışlardan olumlu etkilenen ilçelerden Derebucak ilçesinde de 28 Mayıs’ta metrekareye 16,2 kilogram, 29 Mayıs’ta ise 20,1 kilogram yağış düştü. İlçeye son 5 gün içerisinde düşen yağış miktarı toplamda 36,3 kilogram olarak gerçekleşti. Derebucak, Konya il genelinde 29 Mayıs günü en fazla yağışı alan ilçe oldu.

Hüyük’te metrekareye 7,3 kilogram yağış

Hüyük ilçesi ise bölgede daha az yağışın olduğu bir yerleşim merkezi oldu. Hüyük’te 27 Mayıs’ta metrekareye düşen yağış miktarı 1,2 kilogram olurken, 28 Mayıs’ta 3,6 kilogram, 29 Mayıs’ta ise 2,5 kilogram olarak ölçüldü. İlçe, son 5 gün içerisinde toplam 7,3 kilogram yağış aldı.

Kaynak: iha