2023 yılında keşfedilen bir pliosaur kafatası fosili, bugüne kadar keşfedilmiş en eksiksiz pliosaur fosili olarak kayıtlara geçti. Bilim insanları, Jurassic Kıyı adı verilen bölgede yerden 13 metre yükseklikte bir fosil bulduklarında bir Guinness Rekoru kıracaklarından haberleri yoktu. Denizlerin en güçlü çenelerinden birine sahip olan pliosaur fosili, neredeyse tamamen korunmuş olmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Devasa Bir Deniz Sürüngeninin İzleri

Pliosaur, meşhur Tyrannosaurus Rex'lerin çenelerinin ısırma gücünün üç katı ısırma gücüne sahip olan devasa bir antik deniz sürüngenidir. Yeni keşfedilen fosil, bu güçlü çenedeki kemikleri tam olarak görebilmeyi sağlıyor.

2Ba610Cfa776C9134952Ca7Ea85C8D935057078C

130 Diş, 150 Milyon Yıllık Bir Geçmişe Pencere Açıyor

130 dişi birbirlerine sıkıca kenetlenmiş şekilde bulunan bu fosil, 150 milyon yıl önce denizlerde yüzen dev bir canlının izlerini taşıyor. Bristol Üniversitesi'nden Pliosaur Uzmanı Doktor Judyth Sassoon, "Çok sayıda Kimmeridyan pliosaur inceledim ancak bunun kadar iyi saklanmış birini hiç görmemiştim." ifadesini kullanarak bu keşfin önemini vurguladı.

Başıkboş sokak köpekleri için düzenleme geliyor Başıkboş sokak köpekleri için düzenleme geliyor

Fosil Avcısı Bir Keşif Hikayesi

İşin ilginç yanı ise fosilin bir fosil meraklısı olan Phil Jacobs tarafından keşfedilmesi oldu. Jacobs, sadece burun kısmını gördüğü fosilin görsellerini bir fosil uzmanına gönderdi ve bu sayede pliosaur fosili gün yüzüne çıkarıldı. Her ne kadar bu türün pek çok örneği fosil olarak bulunmuş olsa da dar bir bölgede yaşamış bir canlının bu kadar net ve tam bir fosilinin bulunması büyük ilgi gördü.

2023 yılında keşfedilen bu pliosaur kafatası fosili, bilim dünyası için büyük bir önem taşıyor. Bu keşif, pliosaur'ların evrimi ve anatomisi hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ