Bir araştırma, ChatGPT tarafından yazılmış olabilecek 100’den fazla makale buldu. Bu makalelerin birçoğu, hakem değerlendirme süreçlerinin gevşek olduğu veya hiç olmadığı dergilerde yayınlandı. Bilim insanları, bu tür olayların halkın bilime olan güvenini zedelediğini belirtiyor.

En ucuz katlanabilir telefon Nubia Flip tanıtıldı! İş özellikleri ve fiyatı En ucuz katlanabilir telefon Nubia Flip tanıtıldı! İş özellikleri ve fiyatı

Teknoloji ve Akademik Etkileşim

404 Media’nın raporuna göre, Google Akademik’te ChatGPT ile yazılmış olabilecek 115 makale bulunuyor. Bu makalelerin yayın tarihleri, ChatGPT’nin bilgi güncellemeleriyle örtüşüyor ve çok çeşitli konuları kapsıyor.

Yayın Baskısı ve ‘Kağıt Fabrikaları’

Akademik araştırmacılar üzerindeki yayın baskısı, bazılarının ‘kağıt fabrikaları’ olarak adlandırılan ve neredeyse her makaleyi kabul eden dergilere yönelmesine neden oluyor. Bu dergiler, yayın ücreti ödendiği sürece içerikleri kabul ediyor.

Geleceğe Bakış

Yapay zeka sohbet robotlarının kullanımının kolaylaşması ve yaygınlaşmasıyla, düşük kaliteli makalelerin sayısının artması bekleniyor. Bu durum, akademik yayınların kalitesi ve güvenilirliği üzerinde ciddi soru işaretleri yaratıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ