Hibiskus çayı kansızlığa birebir. İbni Sina'nın da tavsiyelerinde yer alan hibiskus faydaları neler? Hibiskus ne işe yarar?

Hibiskus çayı hazımsızlığa iyi gelir. Hibiskus pembe tonlarında olur. İşte detaylar...

Kansızlıktan bağışıklık sistemine kadar saymakla faydalarından bahsedeceğiz. Bonus tarif olarak yapımı çok kolay olan her derde deva ramazan şerbeti ve çay tarifini de sizlerle paylaşıyoruz.

Bir yudumunda kan takviyesi var! Bu çayı demir eksikliği olanlar tüketsin

Hibiskus ve faydaları!

Aksam'da yer alan habere göre; Hibiskus (Hibiskus Sabdariffaun) ülkemizde yöreden yöreye farklı adlarla anılır, bunlar arasında amber çiçeği veya gülhatmi en çok kullanılanıdır. Hibiskus bitkisi kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde yardımcıdır. Bununla da kalmayıp iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde de yardımcı olabilmektedir. Hibiskus iyi bir yardımcıdır, kesinlikle bir ilaç olarak değerlendirilmemelidir. Şeker hastaları hekimlerinin önerdikleri ilaçlarını almalıdır.

Güçlü bir antioksidan!

Bir yudumunda kan takviyesi var! Bu çayı demir eksikliği olanlar tüketsin

Hibiskusun aynı zamanda güçlü bir antioksidan olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz. Değerli okuyucu, tüm sebze, meyve ve bitkilerde antioksidan özelliği olan birkaç etkin madde mutlaka vardır. Antioksidan özellikli etkin madde içermeyen bitki yoktur. Ancak, bazılarında güçlü antioksidan etki bulunmaktadır. Hibiskusun hemen hemen tüm renkte olanlarını bulmak mümkündür. Mavi, beyaz, kırmızı, turuncu, beyaz-kırmızı ve diğer renk kombinasyonları olan hibiskuslar vardır. En makbul olanı koyu kırmızı renkli olanıdır. Kür amaçlı ve kurutulmuş olarak satın alacağınız koyu kırmızı renkli hibiskusların, önce bir parça tadına bakınız. Eğer dilinizin üzerinde ekşi tat bırakmıyorsa satın almayınız. Ya raf ömrünü doldurmuştur, ya da uygun toprakta yetişmemiştir. Tüm bunların dışında koyu kırmızı renkli çiçeklerinin mutlaka en alt taç yapraklarının bulunduğuna dikkat ediniz. Bu taç yapraklar özellikle akciğer kanseri ve diyabet hastaları için kullanılması gereken en önemli kısımlarıdır.

Sofraları şenlendiren lezzet çeşnisi otların hasadına 3400 rakımda başlandı Sofraları şenlendiren lezzet çeşnisi otların hasadına 3400 rakımda başlandı

Bir yudumunda kan takviyesi var! Bu çayı demir eksikliği olanlar tüketsin

Demir deposu!

Akciğer kanserine yakalanma riski taşıyanların hibiskus kürünü ihmal etmemelerini, yılda en az üç-dört kez uygulamalarını öneririm. Hibiskus bir demir deposudur. Toprağın içerisinde bulunan demiri ve magnezyumu adeta emer ve bünyesinde depolar. Birkaç yıl sonra yetiştiği toprakta demir ve magnezyum kalmaz. Demiri azalmış veya tükenmek üzere olan toprakta yetişen hibiskus bitkisinin tıbbi amaçlı kullanılmasında fayda yok denecek kadar az olur. Hibiskus içerdiği zengin magnezyumdan ve de malik asitten dolayı güçlü bir laksatiftir. Bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir. Şişkinlik şikâyeti çekenlerin yardımcısıdır. Eğer kür olarak toprağında magnezyum ve demir oranı azalmış olan hibiskusu kullanıyorsanız yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden yeteri derecede istifade edilemiyor demektir. Demir oranı düşük olan toprakta yetişen hibiskusun hasat edilmemesi ve kür olarak kullanılmaması gerekir. Çünkü onun şifa gücü zayıflamıştır veya kaybolmuş demektir. Akciğer kanserine yakalanmış hastaların da günde en az iki bardak hibiskus çayı içmelerinde çok büyük faydalar vardır. Ancak, günde üç bardağı geçmemelidir.

Bir yudumunda kan takviyesi var! Bu çayı demir eksikliği olanlar tüketsin

Bir yudumunda kan takviyesi var! Bu çayı demir eksikliği olanlar tüketsin

Kaynak: HABER MERKEZİ