Waly, sentetik uyuşturucuların pazardaki payının artmasıyla birlikte, uyuşturucu sorununun daha karmaşık bir hale geldiğini belirtti. Ayrıca, internet üzerinden uyuşturucu ticaretinin arttığına ve bu durumun çeşitli ülkelerdeki kamu düzenini tehdit ettiğine dikkat çekti.

UNODC Başkanı, dünya genelinde tedaviye ihtiyaç duyan bağımlıların sadece beşte birinin tedavi imkanına sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca, uyuşturucu kullanımına başlama yaşının önemine değinerek, çocuklar ve ebeveynler için önleyici program ve eğitimlerin önemini anlattı.

Blinken Güney Koreli mevkidaşıyla Kuzey Kore-Rusya ilişkilerini görüştü Blinken Güney Koreli mevkidaşıyla Kuzey Kore-Rusya ilişkilerini görüştü

Alternatif Üretim Yöntemleri

Waly, özellikle Afganistan’da afyon ekiminin yasaklanmasıyla birlikte, çiftçilere alternatif geçim kaynakları sunulmasının gerekliliğini vurguladı. Bu durumun, üretimin büyük oranda azalmasına rağmen, çiftçilere yeterli alternatiflerin sunulmadığını gösterdiğini ifade etti.

Uluslararası İş Birliği

Bir hafta boyunca sürecek olan Uyuşturucu Maddeler Komisyonu’nda, dünya genelinden temsilciler ve sivil toplum kuruluşları, uyuşturucu ile mücadeledeki çalışmalarını sunacaklar.

Kaynak: AA