İsrail ordusunun, Gazze'nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 14 kişi hayatını kaybetti İsrail ordusunun, Gazze'nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 14 kişi hayatını kaybetti

Romanya ve Bulgaristan, 31 Mart itibariyle hava ve deniz sınırlarındaki kontrollerin kaldırılmasıyla birlikte Schengen Bölgesi'ne katılma sürecini resmen başlatacak. Ancak, bu sürecin tamamlanabilmesi için iki ülkenin kara sınırlarındaki kontrollerin de kaldırılması gerekiyor ve bu konuda devam eden görüşmeler sürüyor.

2007 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olmalarına rağmen, Romanya ve Bulgaristan, diğer AB ülkelerine girişlerinde pasaport göstermek zorunda kalan az sayıdaki 'Avrupa vatandaşlarından' biri konumunda bulunuyor. Ancak 2024 yılında, iki ülke için sınır kontrollerinin basitleştirilmesi ve diğer pek çok konuda değişikliklerin yapılması planlanıyor.

Bulgaristan ve Romanya'nın, Schengen Bölgesi'ne yeni katılan ve fiyat artışları nedeniyle eleştirilen Hırvatistan'ın izinden gidip gitmeyeceği konusunda birçok spekülasyon bulunuyor. Ancak, mevcut durumda iki ülkenin para birimlerini yakın gelecekte euroya dönüştürmeleri beklenmiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ