İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, ihtilaflı Güney Çin Denizi meselesi ile İsrail'in Gazze'ye saldırıları hakkında açıklamalarda bulundu.

Cameron, Çin'in Tayvan Adası'nı olası işgalinden endişe duyduklarını belirterek, "Çin'in Tayvan'ı ablukaya alması gibi bir durum olursa bunun yalnızca Tayvan için değil küresel ekonomi için de büyük felakete yol açacağı şüphesiz." dedi.

Çin ile çeşitli konularda görüşmek istediklerini fakat Pekin yönetiminin "zorlayıcı" davrandığını kaydeden Cameron, Çin ile Tayvan arasındaki durumu değiştirecek tek taraflı eylem görmek istemediklerini dile getirdi.

TikTok CEO’su: "(ABD'deki TikTok yasası) İçiniz rahat olsun, hiçbir yere gitmiyoruz" TikTok CEO’su: "(ABD'deki TikTok yasası) İçiniz rahat olsun, hiçbir yere gitmiyoruz"

Öte yandan, Cameron, İsrail'in Refah'a olası saldırısına ilişkin "(İsrail'e) sivilleri saldırıdan korumak için bir planınız yoksa bu saldırıdan vazgeçin mesajını açıkça iletiyoruz." diyerek, İsrail'in halihazırda böyle bir planının bulunmadığını ifade etti.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası anlaşma sürecine de değinen Cameron, saldırılara ara verilmesini, daha sonra bu aranın kalıcı ve sürdürülebilir ateşkese dönüşmesini umduklarını kaydetti.

Kaynak: AA