AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçim sonuçlarını değerlendirdi. “31 Mart seçim sonuçlarına dair kapsamlı iç muhasebemizi partimizin yetkili organlarında yaptık, yapıyoruz ve yapacağız” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Komplekse kapılmadan, eleştirilere kulaklarımızı asla tıkamadan bu süreci büyük bir öz güven ve şeffaflıkla yönetiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

YANLIŞTA ISRAR KAYBETTİRİR

“Bir defa şu gerçeğin gayet farkındayız. Hata değil yanlışta ısrar etmek kaybettirir. Siyasetin inişli çıkışlı serencamında esas mesele hep istikamet üzerinde kalabilmektir. Her zaman söylediğimiz gibi AK Parti, milletin kurduğu, tabelasını milletin astığı, siyaseti daima millet için milletle birlikte yapmış bir partidir. Milletle kurduğumuz gönül köprülerini kimse yıkamaz ve yıkamayacaktır. Halkla araya mesafe koymanın, duvar örmenin, sokakla çarşıyla pazarla mahalleyle bağı zayıflatmanın bizim siyaset geleneğimizde yeri yoktur.”

EKSİĞİMİZ VARSA DÜZELTMELİYİZ

“Bu konularda eksiğimiz, hatamız, problemimiz, millete karşı bir kusurumuz varsa çok açık söylüyorum mutlaka kendimizi düzeltmemiz gerekiyor. Partimizin ve davamızın geleceği her türlü şahsi kaygının, her türlü kişisel hesabın üzerindedir. Karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek gece gündüz demeden koşturan samimi AK Parti neferlerinin emeğini kusura bakmayın ama kibirleri boyunlarını aşan muhterislere kesinlikle kurban edemeyiz.”

NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

“Siyasetçisiyle, kaprisli bürokratıyla, lobisiyle, çıkar gruplarıyla kimse partimize gönül verenlerin fedakarlığını şahsi heves ve hesapları için zayi edemez. Biz buna göz yummayız, rıza göstermeyiz. Bu partinin genel başkanı ve hepsinden öte bir neferi olarak böyle ağır bir vebali biz şahsen taşıyamayız. ‘Olanda hayır vardır’ düsturuyla 31 Mart seçim sonuçlarını partimiz, hareketimiz ve davamız açısından hayra tebdil etmek için ne gerekiyorsa onu yapmaktan kesinlikle çekinmeyeceğiz.”

KAPRİSLİ BÜROKRATLAR

“Sivil siyaseti güçlendiren her sonuç, Türk demokrasisinin istikbali adına eşsiz bir başarıdır. Siyasetteki yumuşama ikliminin geçici bir bahar esintisi değil, Türk siyasetinin hakim karakteri haline gelmesini ümit ediyoruz. Siyasetçisiyle, kaprisli bürokratıyla, lobisiyle, çıkar gruplarıyla kimse partimize gönül verenlerin fedakarlığını şahsi heves ve hesapları için zayi edemez. Biz buna göz yummayız, rıza göstermeyiz.”

YOLUMUZA DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTE KARARLIYIZ

“İstişare ve yenilenme sürecimizin sonucunda, AK Parti olarak yolumuza çok daha güçlü bir şekilde devam etmekte kararlıyız. AK Parti'nin alametifarikası kendini daima yenileme, tazeleme, büyütme, geliştirme, yeni şartlara adapte etme kabiliyetine haiz olmasıdır. Başlatmayı kararlaştırdığımız kongre sürecimizi bunun en önemli vesilesi olarak görüyoruz. Sizlerden bu süreci zehirlemek, aramızda nifak tohumları ekmek için pusuda bekleyen fitne tüccarlarına karşı dikkatli olmanızı bekliyorum. İnşallah bu süreci kılı kırk yaran bir kuyumcu titizliğiyle yürüteceğiz. Kırarak, dökerek, dağıtarak değil, tam tersine toparlayarak, birleştirerek, bütünleştirerek, kucaklayarak ilerleyeceğiz. Saflarımızı genişletecek, sıklaştıracağız, partimizi daha da büyütmenin gayretinde olacağız. Yeni isimlerle, yeni değerlerle, yeni hizmet erleriyle kadrolarımızı tahkim ederken partimizin emektarlarına vefasızlık göstermeyeceğiz.”

GELECEĞE YİNE BİZ YÖN VERECEĞİZ

“Şunun bilinmesini isterim. Bizim AK Parti'den güç devşirecek isimlere değil, AK Parti'ye güç katacak, ufuk, vizyon, dinamizm, heyecan katacak şahsiyetlere ihtiyacımız var. Bu anlayışla partimizin çatısı altında AK Parti rozetiyle ülkeye ve millete gerçekten hizmet etmek isteyenlere kapımızı kapatmıyoruz. Ama siyaseti kariyer basamağı olarak görenlerle yol yürünemeyeceğini de geçmiş tecrübelerimizin ışığında çok çok iyi biliyoruz. Partimizi zirveye taşıyacak isimlerle, kongrelerimizi birer yeniden diriliş, yeniden şahlanış vesilesi haline dönüştürmek arzusundayız. Özünde bir gönül seferberliği olan kongremiz ancak böyle bir vizyon, kuşatıcılık ve hassasiyetle yürütülmesi durumunda bekleneni verebilir. Unutmayın biz Türk siyasi hayatına damga vurmuş bir partiyiz. Nasıl Türkiye'nin son 21 yılına mührümüzü bastıysak inşallah geleceğine de yine biz yön vereceğiz.”

MHP lideri Bahçeli: Gülen iade edilmeli  “Caniyahu” yakalanmalıdır MHP lideri Bahçeli: Gülen iade edilmeli “Caniyahu” yakalanmalıdır

AK PARTİ’NİN KAMP TARİHİ BELLİ OLDU

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, merak konusu olan kamp tarihini duyurdu. AK Parti istişare ve değerlendirme toplantılarına dair yazılı açıklama yapan Şahin, “7-8 Haziran’da Kızılcahamam’da genel merkez yöneticileri ve milletvekilleriyle, 1-2 Temmuz’da ise Genel Merkez Konferans Salonu’nda belediye başkanlarıyla yapılacak istişare ve değerlendirme toplantılarında 31 Mart seçimlerinin sonuçları değerlendirilerek izlenecek yeni yol haritası belirlenecek” dedi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılış ve kapanış toplantılarına katılacağı kampta seçim sonuçları başta olmak üzere değişim süreci ile ilgili değerlendirmeler yapılacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ