Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ile normalleşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabulucu olabileceğine işaret etti. Öte yandan CHP Genel Başkanı Özgür Özel de, Suriye-Türkiye normalleşmesinde arabulucu olabileceğini söylemişti.

Yaptığı açıklamada Şam yönetimiyle normalleşmenin Suriye’nin kalkınmasına da dolaylı yoldan katkısı olacağını işaret eden Erdoğan, Putin’in Türkiye ziyaretinin, yeni bir sürecin başlangıcı olabileceğine vurgu yaptı.

Adalet Bakanı Tunç: Milletimiz tüm dünyaya bir kez daha demokrasi dersi vermiştir Adalet Bakanı Tunç: Milletimiz tüm dünyaya bir kez daha demokrasi dersi vermiştir

Kazakistan ziyareti sonrası uçakta basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtlayan Erdoğan, AA'nın aktardığına göre, Suriye ile normalleşme hakkında şunları söyledi:

“SAYIN PUTİN TÜRKİYE'YE BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİREBİLİRSE, BU YENİ BİR SÜRECİN BAŞLANGICI OLABİLİR”

"Suriye ile yeni bir süreci başlatabileceğimizi cuma günü, cuma namazı çıkışında zaten söylemiştim. Bizim Sayın Putin ile Beşşar Esed'e bir davetimiz olabilir. Sayın Putin Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirebilirse, bu yeni bir sürecin başlangıcı olabilir."

Suriye sahasında aradan geçen onca yılın herkese kalıcı çözüm mekanizmasının kurulması gerektiğini net bir şekilde gösterdiğini işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AA'nın aktardığına göre şu ifadeleri kullandı:

EL BİRLİĞİYLE TERÖRÜN KÖKÜ KAZINMALI

"Altyapısı yok olmuş, halkı darmadağın hale gelmiş Suriye'nin yeniden ayağa kalkması ve istikrarsızlığın son bulması elzemdir. Sahada son zamanlarda sağlanan sükunet, akıllıca politikalar ve ön yargılardan uzak ve çözüm odaklı yaklaşımlarla barış kapısını aralayabilir. Bölgedeki istikrarsızlığın başta PKK/PYD/YPG olmak üzere terör örgütlerine hareket alanı sağlaması, bir sorundur. El birliğiyle ayrımsız bir biçimde bu terör yapılarının kökünün kazınması, Suriye'nin geleceğinin inşası için mühimdir.

“SURİYE’NİN HER ZAMAN YANINDA OLURUZ”

“Suriye'nin demokratik altyapısının inşası, kapsayıcı ve onurlu bir barışın sağlanması ve tüm bunlara Suriye'nin toprak bütünlüğü temelinde yaklaşılması önemlidir. Suriye'de esecek barış rüzgarları ve bütün Suriye'de hayat bulacak barış iklimi, çeşitli ülkelere dağılmış milyonlarca insanın ülkelerine geri dönmeleri açısından da gereklidir. Biz komşumuz Suriye'ye dostluk elimizi daima uzattık ve uzatırız. Adil, onurlu ve kapsayıcı yeni bir toplum sözleşmesi temelinde kucaklaşan, müreffeh, bir ve bütün Suriye'nin her zaman yanında oluruz. Yeter ki Suriye, bu büyük kucaklaşmayı başlatsın ve her alanda toparlansın."

"SURİYE'NİN YENİDEN AYAĞA KALKMASINI İSTEMEDİKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR"

Kayseri'de ve Suriye'nin kuzeyinde eş zamanlı başlayan provokasyonlara şahit olunduğu ifade edilerek, "Şu an Suriye'nin kuzeyinde durum tamamen kontrol altında mı? Ankara ve Şam arasında görüşme olabilir mi? Türkiye ve Suriye arasındaki normalleşme bazı ülkeleri rahatsız mı ediyor? Türkiye'deki Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ve istekli geri dönüşü konusunda nasıl bir mesafe alınabilir? Bunu da mı istemeyen ülkeler var?" sorularına karşılık Erdoğan, "Ülkelerin değil, PKK/PYD/YPG, DEAŞ gibi örgütlerin rahatsızlığı söz konusu. Onların böyle bir buluşmayı, Suriye'nin yeniden ayağa kalkmasını istemedikleri ortaya çıkıyor." ifadesini kullandı.

Suriye'nin kuzeyinde birçok yapılanma bulunduğunu, bunların içerisinde Türkiye ile münasebetlerini süratle iyileştirmek isteyenler de olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

KAYSERİ HADİSESİNİ ANIMSATTI

“Nitekim bu Suriye'nin kuzeyindeki olaylar başladıktan sonra Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa Bey devreye girdi ve süratle bu olumsuz gelişmeleri hemen olumluya çevirdiler. Türkiye içinde de Kayseri'deki hadisede güvenlik güçlerimizin süratli müdahalesiyle hava sakinleşti ve bir an önce olumlu neticeyi her tarafta aldık. Ülkemizde kısa süreli bu tür durumlar ortaya çıksa bile bunların uzamasına zaten müsaade etmeyiz. Suriye tarafında da terör örgütlerinin karşısında olan yapılar böyle bir duruma izin vermez. Türkiye'de de ırkçı akımlar oluşturup kardeşlik iklimini bozmayı amaçlayanlar, karanlık odaklardan aldıkları talimatları yerine getirme gayretindeler. “

“OYUNLARI NASIL BOZACAĞIMIZI ÇOK İYİ BİLİRİZ”

“Fakat biz bu oyunları da nasıl bozacağımızı çok iyi biliriz. Alçakça bir hadise üzerinden kaos planlayanlara da istismarlara da müsaade etmeyiz. Kayseri'deki hadisede devletimiz üzerine düşeni yapmıştır, yapmaktadır. Bu ülkede kimsenin kendini devletin kolluk kuvvetlerinin, yargısının, hükümetinin yerine koymasına izin vermeyiz. Onlar kendi sinsi planlarının güçlü olduğunu zannedebilir ancak bizim kardeşliğimiz, birliğimiz ve beraberliğimiz tüm oyunları bozmaya muktedirdir.”

Muhabir: MEHMET POYRAZ