Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim sonrası yurt dışı ziyaretlerine başlıyor. Erdoğan, Bağdat'a resmi ziyaretinde ilk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile bir araya gelecek. Daha sonra Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile görüşmeler gerçekleştirecek.

Trthaber'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştireceği ziyarette, terörle mücadele, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye'ye doğal gaz ve petrol akışı gibi önemli konuların gündeme geleceği belirtiliyor.

Teröre karşı ortak harekat merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında, Türkiye'nin teröre karşı Irak'la ortak harekat merkezi kurma planları gündeme gelecek gibi görünüyor. Ayrıca, ziyarette Irak'ın su sorununun da ele alınması bekleniyor.

Erdoğan daha önce, Türkiye'nin Irak'ın su konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yaptığını belirtmişti. Bu konuda atılacak önemli adımların görüşülmesi bekleniyor.

Kobani olaylarına ilişkin 5 eski HDP milletvekili hakkında iddianame Kobani olaylarına ilişkin 5 eski HDP milletvekili hakkında iddianame

Ticarette hedef 20 milyar dolar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’taki resmi ziyaretinin ardından Erbil’e de gidecek.

Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında İş Forumu da düzenlenecek. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke arasında ticaret hacminin Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor. 

Kaynak: HABER MERKEZİ