Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Bozat köyü Bitene mahallesinde yaşayan Hurşit Gürsoy, yaklaşık 15 yıl önce evine ulaşabilmek için Bozat Deresi üzerine kendi imkanlarıyla bir köprü yaptırdı. Ancak komşularının ve arazi sahiplerinin yardım etmemesi üzerine köprüye demir kapı taktı ve sadece kendi kullanacağı zaman açıp geçti.

Hurşit Gürsoy'un vefatından sonra çocukları, babalarının vasiyetine uygun olarak hala kapıyı kilitli tutmaya devam ediyorlar.

İstanbul baraj doluluk oranı geçen yıl bugüne göre yüzde 100 arttı İstanbul baraj doluluk oranı geçen yıl bugüne göre yüzde 100 arttı

Köprü 1-1

Kardeşine bile izin yok!

Bozat köyü sakinlerinden Necati Başaran, yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 15 yıl kadar önce komşumuz Hurşit Gürsoy, beldenin grup yolundan Bitene mahallesindeki evine kolay ulaşım sağlamak için Bozat Deresi üzerine bir köprü yaptı. Köprüyü yapmadan önce komşusu olan yakınlarına ve arazi sahiplerinden yardım istemiş ancak kimse yardım etmemiş. O günün şartlarında 25 bin lira para harcayarak yaptırdığı köprüye de kapı yaptırarak sadece kendisi kullandı. Vefat edinceye kadar en yakın komşusu olan kardeşinin bile kullanmasına izin vermedi" şeklinde konuştu.

Çocukları da kapıyı kaldırmadı

Başaran, "Köprüyü yaptıran komşumuz Hurşit Gürsoy’u birkaç yıl önce kaybettik. Ancak hala çocukları tarafından köprü kilitli tutuluyor. Çocukları genelde İstanbul’da yaşıyor. Yazdan yaza fındık zamanında geliyorlar. Geldiklerinde kapıyı açıp kendileri kullanıyor, giderken de kapıyı kilitleyip gidiyorlar. Duyduğumuza göre babaları vasiyet etmiş ve vasiyet üzerine çocukları da kapı kilitli tutulmaya devam ediliyor. Karadeniz'in inadı böyle bir şey olsa gerek" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA