DOLAR
5,5847
% 0,33
EURO
6,2105
% 0,26
ALTIN
271,5613
% -0,38
BİST100
95.734
% -0,87

Desteklerden faydalanan firmalar yurt içi satışlarını yüzde 48 artırdı

Sanayi Bakanı Mustafa Varank "Tasarım desteği verdiğimiz firmalar, yurt içi satışlarını yüzde 48, çalışan sayılarını yüzde 14 ve faaliyet karlarını yüzde 64 artırdı" dedi.
11.02.2019 14.57.40

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Patent ve Marka Kurumunda (TÜRKPATENT) düzenlenen, Türk Tasarım Danışma Konseyinin 18. Toplantısı'nın açılışına katıldı. Tasarım yoğunluklu sektörlerin, istihdama ve milli gelire ciddi katkı sağladığını vurgulayan Varank, "Başta KOBİ'ler olmak üzere, tüm üretici aktörlerin tasarım sürecini etkin şekilde kullanıp yönetmesi hayati öneme sahip. KOSGEB aracılığıyla tasarım destekleri veriyoruz. Desteklerden faydalanan firmalar, yararlanmayan firmalara göre yurt içi satışlarını yüzde 48, Ar-Ge harcamalarını yüzde 30, çalışan sayılarını yüzde 14 ve faaliyet karlarını yüzde 64 artırdı" dedi. Varank, Türkiye'nin yılda 42 bine ulaşan tasarım başvurusu sayısıyla dünyada ilk 5'te yer aldığını belirterek, uluslararası tasarım yarışmalarında ülkenin aldığı ödüllerden söz etti. Anılan başarıların Türkiye'nin tasarım alanındaki dinamizmini görmek açısından umut vadettiğini belirten Varank, “Mevcut durumda 321 tasarım merkezimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yapıların nitelikli tasarım üretme kapasitelerini artırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Tasarımı sadece endüstriyel ürünleri farklılaştırılarak katma değerlerinin artması kapsamında değerlendirmediklerine dikkati çeken Varank, "Kentsel tasarım, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade, alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayacak ve yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız" dedi. Planları, altyapı ve üstyapı projelerini her şehrin asıl karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacaklarını dile getiren Varank, bu kapsamda teknolojinin imkanlarını en iyi şekilde kullanacaklarını, akıllı şehirlerle yeni ufuklar açacaklarını ifade etti. Varank, belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, binalardan cihazların yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceklerini de bildirdi. Varank, "Deneyap Teknoloji Atölyeleri"nin 12 ilde yapılacak seçme sınavına 83 bin 905 öğrencinin başvurduğunu söyledi.

 


Yorum Ekle