Doğu Anadolu’da buz gibi gece

Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 31 dereceyle Ardahan’da ölçüldü. Bölgede dondurucu soğuklar nedeniyle buzlanma, kırağı ve sis meydana geldi. Vatandaşlar araçlarını ve evlerini soğuktan korumak için çeşitli önlemler aldı.

Erzurum’da yol ve kaldırımlar buz tuttu

Erzurum’da gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 derece olarak kaydedildi. Dondurucu soğuk nedeniyle yol ve kaldırımlarda buzlanma meydana geldi. Park halindeki araçların camlarının buzla kaplandığı kentte, bazı vatandaşlar araçlarını soğuktan korumak için üzerine battaniye örttü. Cami bahçelerindeki şadırvanların etrafı buzla kaplandı, belediye ekipleri kar ve buz temizleme çalışmalarını sürdürdü.

Ardahan’da kaş ve kirpikler dondu

Ardahan’da gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 31 derece olarak ölçüldü. Sabah iş yerlerine yürüyerek gidenler, dondurucu soğuk nedeniyle zor anlar yaşadı. Bazı vatandaşların kaş ve kirpikleri dondu, yol ve kaldırımlarda buzlanma oluştu. Ev ve iş yerleri camlarının da buz tuttuğu kentte, Kura Nehri bölgesinde pus oluştu.

Ağrı’da ağaçlar kırağı tuttu, dereler buzla kaplandı

Ağrı’da gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 23 derece olarak kaydedildi. Ağrı’da da dondurucu soğuklar nedeniyle ağaçlar kırağı tuttu. Murat Nehri ve derelerin buzla kaplandığı kentte, bazı yerlerde de sis meydana geldi. Taşlıçay ilçesinde de dereler buzla kaplandı.

Kars’ta bina çatılarında buz sarkıtları oluştu

Kars’ta gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 21 derece olarak ölçüldü. Kars’ta ise bina çatılarında buz sarkıtları oluştu, ağaç ve bitkiler kırağı tuttu. Bazı vatandaşlar, ev ve iş yerlerinin buzla kaplı camlarını temizlemeye çalıştı. Sarıkamış’taki esnaflardan Serhat Gökmen, havaların çok soğuduğunu belirterek, “Gece eksi 20’leri gördük, camlarımız buz tuttu şimdi temizlemeye çalışıyoruz.” dedi. Bazı esnaf da kar ve soğuklar nedeniyle yiyecek bulamayan sahipsiz hayvanları besledi.

Kaynak: AA