Son dönemin en büyük gelişmesi olan yapay zekâ; insan zekâsına özgü olan, algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme (belirtme), sorun çözme, iletişim kurma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-26 100936

Atiana Lopez Kimdir?

İspanya’da bulunan bir ajans, ciddi miktarlarda gelir elde ettiren ve ülkenin ilk yapay zekâ fenomenini geliştirdi. Euronews’te yayınlanan habere göre Barcelona merkezli olan The Clueless’in kurucusu olan Ruben Crus, ilk sanal influencer’i geliştirdi.

Ekran görüntüsü 2023-11-26 101004

Yapay zekâ yardımı ile geliştirilen, 25 yaşında pembe saçlı ve genç, güzel bir kadın olarak gösterilen bu isim, kısa sürede sosyal medya üzerinde ünlü oldu ve tam 125 bin takipçi sayısına ulaştı. Crus’a göre sanal model neredeyse ayda 10 bin Euro’ya kadar kazanabiliyor, ancak ortalama kazancı 3 bin euro civarında olduğu söyleniyor. Crus, “Bunu daha iyi bir yaşam sürebilmek ve egoları olan, çılgınlıkları olan ya da sadece poz vererek çok para kazanmak isteyen diğer insanlara bağımlı olmamak için yaptık” şeklinde dile getiriyor. Atiana Lopez’in kararlı ve güçlü bir kadın olarak geliştirildiği, video oyunları, fitness tutkunu ve akrep burcu bir kadın olduğu söyleniyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-26 101028

Yapay Zekâ Fenomeni Nasıl Çalışıyor?

Aitana, reklam başına bin euronun biraz üzerinde kazanıyor ve yakın zamanda Big adlı bir şirketin reklam yüzü oldu. Aitana ayrıca iç çamaşırlı fotoğraflarını OnlyFans benzeri bir platform olan Fanvue’ya yüklüyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-26 101045

Gerçek model ve influencerlarla çalışırken birçok sorun yaşadıklarını, bunun üzerine Lopez’i geliştirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Cruz, ‘Çalışmalarımızı analiz edince kontrolümüz dışındaki sorunlar nedeniyle birçok projenin beklemeye alındığını veya iptal edildiğini fark ettik. Çoğu zaman bu, tasarım sorunlarından değil, influencerın veya modelin hatasıydı.

Ekran görüntüsü 2023-11-26 101110

Bunu (sanal influencerı) daha iyi bir hayat sürdürebilmek ve egolu veya sadece poz vererek çok para kazanmak isteyen diğer insanlara bağımlı olmamak için yaptık’ diyerek yapay zekâ fenomeni ile aralarının gayet iyi olduğunu söyledi. Hesabında toplamda 57 paylaşım bulunan Atiana Lopez isimli yapay zekâ fenomeni, her fotoğrafıyla binlerce beğeni alıyor.

AB'den Meta'ya şikayet yağdı: "Yasa dışı veri topluyor!" AB'den Meta'ya şikayet yağdı: "Yasa dışı veri topluyor!"

Telefon bağımlıları dikkat! Bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz Telefon bağımlıları dikkat! Bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz

Kaynak: HABER MERKEZİ