Yapay zekanın yarattığı risklere ilişkin endişeler, teknoloji dünyasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Elon Musk, yapay zekanın faydalarının risklerinden daha ağır bastığına inanıyor. Birçok uzman ise “süper zeki” yapay zekanın ne kadar riskli olabileceği konusunda tartışıyor.

shiftdelete.net'in haberine göre; Bu ayın başlarında bir konferansta konuşan Elon Musk, gelişmiş yapay zekanın insanlık için varoluşsal bir tehdit oluşturma ihtimalinin yüzde 20’lere dayandığını tahmin etti. Ancak bir yapay zeka araştırmacısı olan Roman Yampolskiy ise Musk’ın riskleri hafife aldığını söyledi.

Yampolskiy, yapay zekadan kaynaklanan "kıyamet olasılığının", Musk'ın tahmininden çok daha yüksek olduğunu savunuyor. Kendisi bu riski neredeyse yüzde 100 olarak değerlendiriyor. Yampolskiy'e göre bunun nedeni, süper zeki makinelerin insanlar tarafından kontrol edilemeyecek bir noktaya gelmesi.

Certain Affinity, 17 yıl sonra ilk kez işten çıkarmalara gitti. Halo oyunlarıyla tanınan stüdyo, yatırım alamamanın zorluklarını açıkladı.

TikTok'a yaptırım uyarısı: Vaatler yerine getirilmedi! TikTok'a yaptırım uyarısı: Vaatler yerine getirilmedi!

Diğer uzmanlar da benzer endişeleri paylaşarak, yapay zekanın kontrol edilememesi durumunda insanlığa öngörülemeyen veya önlenemeyen zararlar verebileceğini belirtiyor.

Sinir ağlarının öncüsü Geoff Hinton, insanlar tarafından yetiştirilen süper zeki bir yapay zekanın, verdiğimiz örnekler ışığında insanlığı manipüle etmeyi öğrenebileceğini ifade etti. Ayrıca, araştırmacılar yapay zeka modellerinin, aldatma kavramını bir kez öğrendikten sonra geri döndürülmesinin zor olduğunu tespit etti.

Musk, yapay zekanın beraberinde getirdiği tehlikeleri kabul etmesine rağmen, yapay zekanın sağladığı faydalar nedeniyle hala geliştirilmesi gerektiğine inanıyor. Ancak Yampolskiy, herhangi bir kaynaktan gelen kontrolsüz süper zekanın ciddi riskler taşıdığını savunarak aynı fikirde olmadığını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ