Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminini iki puan artışla yüzde 38 olarak güncelledi. Peki bu memur ve emeklilerin Temmuz zammını nasıl etkileyecek?

Yılın ilk dört ayında enflasyon farkı yüzde 3,23 oldu. Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10'u bulacağını söyledi.

Para-34

Ntv.com.tr'nin haberine göre; Toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşacağını belirtti. Ancak önemli olanın enflasyonu kontrol altına almak olduğunu söyledi.

Para 1-3

Yalçın, "Beklentimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir çünkü bu artan şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor ama aslında alım gücümüz düşüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Faiz Parası 10

İşçi ve Bağkur emeklisi ne kadar zam alacak?

İşçi ve Bağkur emeklileri de Temmuz'da yapılacak artışı bekliyor. Yılın ilk 4 ayında enflasyon yüzde 18,72 olarak gerçekleşti. Buna Mayıs ve Haziran enflasyonunun eklenmesiyle zam oranları netleşecek.

Para 2-4

Merkez Bankası'nın nisan ayı Piyasa Katılımcıları anketinde enflasyon tahmini mayıs için yüzde 3, haziran ayı için yüzde 2,54 oldu.
 Faiz Parası 4

Sahte faturayla vergi kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen 3 kişi yakalandı Sahte faturayla vergi kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen 3 kişi yakalandı

Bu tahminler gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 olacak da SSK ve BağKur emeklisine bu oranda zam yapılması anlamına geliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ