29 Eylül 2020, Salı
Son Dakika

En kötü beklenti gerçekleşmedi

İktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını vurgulayan Bakan Albayrak, büyümede kötü beklentilerin gerçekleşmediğini söyledi.
11.03.2019 11.21.59

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı Twitter üzerinden 2018 yılına ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi. 2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini söyleyen Albayrak, “İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir” dedi. Albayrak, “Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır” diye konuştu.

Cari açık azaltılacak

Bakan, “Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmeler, enflasyondaki düşüş trendi, öncü göstergelerdeki iyileşmeler, finansmana erişimde atılan adımlar ve istihdam seferberliği sayesinde 2019 yılında büyümenin YEP’te öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. 2019’a ait güncel verilerin ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret ettiğini ifade eden Albayrak, “Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır” şeklinde konuştu. Albayrak, “Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz” dedi. YEP kapsamında cari açığının azaltılacağını, katma değerli üretiminin artıracağını, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edileceğini belirtti.Yorum Ekle