Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl aradan sonra Irak'a resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Bu tarihi ziyaret kapsamında Erdoğan, Bağdat ve Erbil'de üst düzey Irak yetkilileriyle bir araya gelecek. Görüşmelerin odak noktalarından bazıları güvenlik, ticari ilişkiler ve su sorunu gibi konular olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve diğer yetkililer tarafından resmi bir törenle karşılandı.

Erdoğan, Irak resmi ziyaretinin ilk ayağında, Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile bir araya gelecek. Daha sonra ise Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşmeler gerçekleştirecek

Ziyaretin en önemli gündem maddeleri; terörle mücadele, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye'ye doğal gaz ve petrol akışı yer alacak. Erdoğan ile Sudani ortak basın toplantısı düzenleyecek, iki ülke arasında anlaşmalar imzalanacak.

Teröre karşı ortak harekat merkezi kurulması planlanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti sırasında, Türkiye'nin teröre karşı Irak ile ortak harekat merkezi kurma planları gündeme gelebilir.

Ayrıca, su sorunu da kritik bir konu olarak görülüyor ve bu konuda önemli adımların atılması bekleniyor. Erdoğan'ın Irak yetkilileriyle yapacağı görüşmelerde bu konuların ele alınması öngörülüyor.

Ticaret hacminin 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’taki resmi ziyaretinin ardından Erbil’e de gidecek. Erdoğan'ın Irak ziyareti kapsamında düzenlenecek İş Forumu'nda, Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke arasındaki ticaret hacminin Kalkınma Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla 2030 yılında 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

Doğu ve Güneydoğu'da 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu Doğu ve Güneydoğu'da 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

Erdoğan'a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da eşlik ediyor.

Kaynak: AA