Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail ve İran farklı şeyler söylüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-İran gerilimi hakkında, "İsrail farklı açıklamalar yaparken, İran da farklı görüşler öne sürüyor. Sahiplenme olmadığı gibi gerçekten akla ziyan olmayan bir açıklama da yok" şeklinde konuştu.

Annesi istediği ekmeği almayınca evi terk etti! Annesi istediği ekmeği almayınca evi terk etti!

Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti;

Irak ziyaretiniz aslında ertelenmiş bir ziyaretti. Şimdi, seçimlerin tamamlanmasının ardından bu ziyareti gerçekleştireceğiz. Günübirlik bir ziyaret planınız var. İlk olarak Bağdat'a gidecek ve burada Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmeler yapacağız. Ardından Erbil'e geçecekğiz. Erbil'de, kuzey Irak sorunlarını ve merkezi yönetimle ilgili konuları ele alacağınız görüşmeler yapacağız. Irak-Türkiye ilişkilerini genel bir çerçeve içinde ele alacak ve çeşitli konuları görüşeceğiz.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in ziyareti

Türkiye-Almanya ilişkilerini ele alma fırsatımız olacak. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile aramızda geçmişten gelen dostluklar bulunuyor. Bu görüşmede siyasi, askeri, ekonomik, ticari birçok konuyu ele alacağız. Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanının yapacağı görüşmelerde, Almanya-Türkiye ilişkilerini daha ileriye taşıyabileceğimiz konuları da masaya yatıracağız..

İsrail-İran arasındaki gerilim

İsrail farklı şeyler söylüyor. İran aynı şekilde farklı görüşler ortaya atıyor. Sahiplenme yok ve konuyla ilgili de gerçekten şöyle akla ziyan olmayan bir açıklama da yok. İran'ın yaptığı açıklamalarda bu doğru söylüyor diyemiyorsunuz. İsrail'in zaten söyleyemiyorsunuz. ABD'yi öne sürüyorlar. Çok daha önemlisi BMGK'da ABD'nin son yapılan açıklamalarda İsrail'in yanında yer aldığını görüyoruz. ABD burada herkes Filistin'in yanında yer alırken ABD ne yazık ki İsrail'in yanında yer alarak duruşunu ortaya koyuyor. Zaten farklı bir şey beklemiyorduk.

Haniye ile görüşme

'Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile görüşme' Gündemi biz Sayın Haniye ile aramızda tutalım. Ona göre de adımlarımızı atalım.

Miçotakis'in Türkiye ziyareti

Sayın Miçotakis'in ziyareti bir nevi iade-i ziyarettir. Bu ziyaret Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde önemli bir merhaledir. Biz Türkiye-Yunanistan ilişkilerini çok daha iyi bir konuma nasıl ulaştırabiliriz bunlarla ilgili görüşmelerimiz olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ