Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'na katılmak üzere bulunduğu ABD New York'ta Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk'ı Türkevi’nde kabul etti.

ERDOĞAN’DAN YATIRIM ve TEKNOFEST DAVETİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Elon Musk'ı kabulüne dair açıklama yapıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Tesla'nın Avrupa'daki 2'nci fabrikası için Türkiye'ye yatırıma davet ettiği Musk, halihazırda çok sayıda Türk tedarikçi firmanın Tesla ile çalıştığını, Türkiye'nin sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında olduğunu kaydetti.

Trump ne tarafa gideceğini şaşıran Biden'ı taklit etti Trump ne tarafa gideceğini şaşıran Biden'ı taklit etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Starlink ve yapay zeka konusunda işbirliğine açık olunduğunu belirtmesi üzerine Musk, Starlink uydu hizmetlerini Türkiye'de sunma konusunda gerekli lisansı alabilmek için Türk yetkililerle çalışmayı arzu ettiklerini iletti. Musk, Erdoğan'ın, 27 Eylül-1 Ekim'de İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST'e ailesiyle katılması yönündeki daveti üzerine, bundan büyük memnuniyet duyacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin yüksek teknolojide en önemli üretici ülkelerden olduğunu belirterek, İHA'larda elde edilen başarıyı buna örnek gösterdi. Elon Musk da bunun üzerine, geleceğin savaşlarının gelişmiş SİHA'lar arasında gerçekleşeceğine inandığını, Bayraktar İHA'lara dünyadaki ilginin farkında olduklarını söyledi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı bir açıklamayla Musk, Tesla’nın 2023 sonuna kadar yeni bir fabrika için yer seçebileceğini belirtmişti. 

SUUDİ ARABİSTAN’DAN TESLA ADIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Musk ile görüşmesinden birkaç saat sonra Suudi Arabistan’ın Tesla için adım atması dikkat çekti. Erdoğan, Tesla CEO’su Elon Musk’a, Tesla’nın bir sonraki fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrıda bulunmuştu.

Şarkul Avsat’ın ABD merkezli Wall Street Journal gazetesini dayanak gösterdiği haberine göre, Suudi Arabistan, ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile Suudi Arabistan’da bir fabrika kurulması konusunda görüşmelere başladı. Adı açıklanmayan kaynaklar görüşmelerin henüz çok erken bir aşamada olduğunu da belirtti.

Kaynak: (HABER MERKEZİ-AA)