AK Parti'nin önceki gün gerçekleştirilen MKYK toplantısında, eş zamanlı bir "reform" süreci başlatılma kararı alındığı ve toplantıda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kongre sürecini en kısa zamanda başlatacaklarını ifade ettiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kongreden önce değiştirilmesi gereken görevler var, onları değiştireceğiz. Aksak gidenleri ise toparlayacağız. Yenilenerek yolumuza daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Milletimizin talep ve tenkitlerini dikkate alacağız. Gerekli reformları yapacağız” şeklinde konuştu.

Erdoğan'dan Reisi için taziye mesajı: 'İran’ın yanında olacağız' Erdoğan'dan Reisi için taziye mesajı: 'İran’ın yanında olacağız'

Türkiye gazetesinden Emrah Özcan'ın haberine göre, Erdoğan’ın "Sosyal medyadan partimize ve kurmaylarımıza dönük yapılan spekülasyonlara itibar etmeyeceğiz. AK Parti kurumsal bir yapıya sahip. Kimse AK Parti’ye istikamet çizemez. Biz işimize bakacağız" şeklinde konuştuğu aktarıldı.

Toplantı sırasında Erdoğan, MKYK üyelerine bireysel olarak söz verdi. MKYK üyeleri, seçim sonuçlarının neden olumsuz olduğuna dair kendi notlarını ve analizlerini paylaşırken şu görüşleri dile getirdi:

Birçok kişi, bu kadar fazla seçmenin sandığa gitmeyeceğini tahmin etmemişti. Ayrıca, AK Parti'den aday olmak isteyip de aday gösterilmemiş kişiler, karşılarındaki güçlü adayların lehine çalıştılar. Bazı mahalle başkanları, parti değiştirerek kazanma potansiyeli yüksek olan adaylar için oy topladılar. Yeniden Refah Partisi (YRP) adayları, "Seçimi kazandığımızda zaten AK Parti'ye geçeceğiz, biz aynı yoldayız" diyerek vatandaştan oy toplarken, bu duruma destek verdiler. Bu faktörler, oy kaybında önemli rol oynadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ