Eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in 8 yıllık bakanlık dönemini kapsayan hatıralarını içeren bir kitap yayımlandı. Kitapta, İran'ın ABD'ye ait Ayn el Esed üssüne düzenleyeceği saldırının Washington yönetimi tarafından önceden bilindiği iddia ediliyor.

Kudüs gücü komutanı Kasım Süleymani

Zarif'in hatıratlarında, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından hedef alınması ve sonrasında yaşananlar detaylı bir şekilde anlatılıyor. Zarif, kitapta, İran'ın ABD üssüne yapacağı saldırı hakkında bilgi verilmeden önce dönemin Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin bu konuda haberdar olduğunu ifade ediyor.

Irak'a operasyon öncesi bilgi verilmesinin doğru bir karar olduğunu belirten Zarif, ancak ülkenin Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanının bu bilgiden neden haberdar edilmediği konusunda soruların olduğunu dile getiriyor.

Zarif'in açıklamalarının ardından dönemin İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye yakınlığı ile bilinen medya organları, Ruhani'nin ABD üssüne yönelik saldırıyı devlet televizyonundan öğrendiği haberini yayınladı. Ruhani'ye yakınlığı ile bilinen haber siteleri, üst düzey askeri yetkililerin Ruhani ile acil bir görüşme talep ettiğini ancak görüşmenin iptal edildiğini ve sonrasında devlet televizyonundan saldırı haberinin geldiğini aktardı.

Suikasta kurban gitti

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD saldırısı sonucunda öldürülmesinin ardından İran, 8 Ocak 2020 sabahı ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü balistik füzelerle hedef almıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, geçmişte yaptığı bir konuşmada, İran'ın ABD üssüne yapacağı saldırıyı kendisine önceden bildirdiğini söylemişti. Trump, bu bilginin kendisine iletildiğini ve buna karşılık olarak İran'a saldırdıklarını belirtmişti.

Polisliği bırakıp dünya turuna çıkmıştı: Başına gelmeyen kalmadı! Saatlerce işkenceyi bakın nasıl yaşadı? Polisliği bırakıp dünya turuna çıkmıştı: Başına gelmeyen kalmadı! Saatlerce işkenceyi bakın nasıl yaşadı?

Survivor All Star’da  yaşanan hırsızlık olayı hakkında açıklama yapan Mehmet Ali Erbil'e kızından sert tepki!.. Survivor All Star’da yaşanan hırsızlık olayı hakkında açıklama yapan Mehmet Ali Erbil'e kızından sert tepki!..

Biden İran'ı İsrail konusunda son kez uyardı! Biden İran'ı İsrail konusunda son kez uyardı!

Dolandırıcılıkta sıra sahte avukatlığa geldi! Silah ve adli evrakla yakalanan genç kadını sosyal medya ele verdi… Dolandırıcılıkta sıra sahte avukatlığa geldi! Silah ve adli evrakla yakalanan genç kadını sosyal medya ele verdi…

Yetişkin film yıldızı yatağında ölü bulunmuştu: Bıraktığı şifreli mesaj akıllarda soru işareti oluşturdu! Yetişkin film yıldızı yatağında ölü bulunmuştu: Bıraktığı şifreli mesaj akıllarda soru işareti oluşturdu!

İlber Ortaylı yasaktan yana: Trabzon’da bir müddet oynanmasın! İlber Ortaylı yasaktan yana: Trabzon’da bir müddet oynanmasın!

Kaynak: HABER MERKEZİ