83 yaşındaki yazar ve emekli bürokrat Zübeyir Yetik bugünlerde hayati bir ameliyata girecek. Ancak günümüzde 1 milyonu aşkın üyesi olan Memur-Sen Konfederasyonu'nun bir dönem genel başkanlığını yapmış olmasına rağmen ameliyat olacak kan bulamadı. Bundan dolayı ameliyatı ikinci kez ertelendi.

Kan arayışını sosyal medya hesabından Zübeyir Yetik şu ifadelere yer verdi:

"KAN ARIYORUM!!!

Kan bulunamadığından ameliyatım İKİNCi KEZ ertelendi... Rh+ B grubundan (B grubu Rh pozitif) kan bağışlayacak bir hayırsever arıyorum.. Tlf'um: 0532 364 8503"

Zübeyir Yetik, 2000 yılında Kurucu Genel Başkan Mehmet Akif İnan’ın ölümü üzerine Memur-Sen Konfederasyonunun genel başkanlığına seçildi. Sendikacılık hayatı 2001 yılının ortalarına kadar sürdü.

Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'e yasak kondu! Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'e yasak kondu!

Zubeyir Yetik 012

16 yaşındayken ilk evliliğini yaptı! Ebru Gündeş’in sır gibi sakladığı ilk eşi bakın kim çıktı! 16 yaşındayken ilk evliliğini yaptı! Ebru Gündeş’in sır gibi sakladığı ilk eşi bakın kim çıktı!

KIZILAY’DA YÖNETİCİLİK DE YAPMIŞTI

Olayın bir başka dramatik boyutu şu: Yetik, bir dönem Türkiye'nin bir nevi "kan bankası" niteliğindeki Kızılay'da da yöneticilik yapmıştı.

Şimdilerde kan bulamadığı için Yetik'in ameliyatı ikinci kez ertelendi. Konuyla ilgili MEMUR5.COM internet sitesi okurlarına çağrı yaparak Zübeyir Yetik’in durumunu okurların takdirlerine bıraktı.

Şef Recep İncecik’ten Tuzda Tavuk Dolması ile Şam Fıstığı Hoşafı ve Nar Hoşafı tarifi Şef Recep İncecik’ten Tuzda Tavuk Dolması ile Şam Fıstığı Hoşafı ve Nar Hoşafı tarifi

KAN BULUNDU MEMUR-SEN HABERDAR OLDU

MEMUR5.COM internet sitesi yapılan haber sonrası kanın bulunduğunu duyururken Memur-Sen'in ise Yetik'in kana ihtiyacının olduğundan haberi olmadığı öğrenildi. Bu arada Memur-Sen'in Zübeyir Yetik ile iletişime geçtiği edinilen bilgiler arasında.

ZÜBEYİR YETİK KİMDİR?

1 Ocak 1941 tarihinde Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. Babası Kakolar ailesinden Kunduracı İmam Usta, annesi aynı aileden ev kadını Cemile Hanım’dır. İlkokulu Siverek ve Ceylanpınar'da, ortaokulu Siverek’te, liseyi Şanlıurfa'da okudu. Vatani görevini yedek subay öğretmen olarak Manisa ve İzmir'de yaptı. Bir süre Ankara Hukuk Fakültesi nde okuduktan sonra, Adana İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi'nden mezun oldu; İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İşletme İktisadı programında lisansüstü öğrenim gördü.

Zübeyir Yetik 1958-60 yıllarında Şanlıur’da gazetecilik, vekil öğretmenlik; 1962-65 Yıllarında İzmir ve Ankara’da gazetecilik; 1966-74 yıllarında Şanlıurfa’da öğretmenlik, hal müdürlüğü, bankacılık, serbest muhasebecilik; 1974’ten itibaren İstanbul’da gazetecilik, yayıncılık, sendikacılık, Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürlüğünde kontrolörlük, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde APK uzmanlığı, film ve ilaç hammaddesi ithalat ve pazarlaması yapan Kızılay İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde mali İşlerden sorumlu müdür muavinliği görevlerinde bulundu. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak 1994'te göreve başladığı İSKİ’deyken 2003'te kendi arzusuyla emekliye ayrıldı.

Zübeyir Yetik, 1992 Erzincan depremi'nde ve 1993'te Karabağ olayları sırasında Azerbaycan'da uzun süre görev yapmıştır.

Katil ayı için sürek avı başlatıldı: Korkunç ayı saldırısında 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı! Katil ayı için sürek avı başlatıldı: Korkunç ayı saldırısında 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı!

YAZI HAYATI

1958 yılında Urfa'da Haberveren'lerin çıkardığı Demokrat Urfa gazetesinde köşe yazılarına başladı. İzmir ve Ankara’da bulunduğu 1960-1965 Yıllarında çeşitli gazete ve dergilerde (Demokrat Akdeniz, Adalet, Fedai) her kademede görev yaptı, o günlerde yayınlanan "İslam, Hilal, Yeni İstiklal, Komünizmle Mücadele, Türk Yurdu, Oku, Müslümanın Sesi, Fedai, Yaprak, Hicret, Çağrı, Nobel" gibi haftalık ve aylık yayınlarda sürekli olarak yazılar yazdı. Bu yazılarını daha sonra Urfa’da bulunduğu yıllarda da sürdürdü. 1974 Yılında Milli Gazete ’nin başına geçti. Bu gazetenin genel yayın müdürlüğünü yürütürken, bir yandan da birinci sayfa yazarlığı yaptı... 1976’da gazetenin genel yayın müdürlüğünden çekildi, ancak köşe yazarlığını -aralıklı olarak- 1984 Yılına dek sürdürdü. Bu arada Yeni Devir gazetesinde haftalık ekonomi sayfası hazırladı. Büyük Doğu'nun 1976 Yayın dönemi hazırlıkları sırasında Necip Fazıl Kısakürek ile birlikte çalıştı.. Ardından Çığır Yayınları Limitet Şirketi’nin kuruluşuna öncü oldu ve 40’ın üzerinde kitap yayımlayan bu şirkette bir süre genel müdürlük yaptı. 1992-2002 Yıllarında Akit gazetesinde haftalık yazılar kaleme aldı. İstanbul yıllarında yurdun çeşitli yerlerinde konferanslar da veren Zübeyir Yetik, 1984 yılından 1992'ye kadar ağırlıklı olarak kitap telifi ile uğraştı.

Başbakanı pişirip böyle yemişler! Başbakanı pişirip böyle yemişler!

SOSYAL ÇALIŞMALARI VE SENDİKACILIĞI

İzmir’de bulunduğu yıllarda İzmir Türkocağı Gençlik Kolu Başkanı olarak görev yaptı. 1967’de sendikal çalışmalara başladı. Şanlıurfa’da, “Türkocağı” şubesi ve “Urfa İlim ve Fikir Yayma Cemiyeti” ile Milliyetçi Öğretmenler Sendikasının Şanlıurfa Şubesini kurdu. Aynı dönemde Harran Üniversitesi için atılmış ilk adım olan “Harran Üniversitesi Kurma Derneği”nin kuruluşunda bulundu ve genel başkanlığını üstlendi. Bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulundu.

1976’da ise TÜRK-İŞ, DİSK ve MİSK konfederasyonlarında yer almayan işçiler için bir çatı oluşturmak ihtiyacını görerek Öz-Metal-İş kurup bu alanda başlangıç adımını attı. Ardından kurulan birkaç sendikayı da bir araya getirerek, HAK-İŞ Konfederasyonu'nun kuruluşuna öncülük etti; kendisinin ve kamuoyu oluşturacak basın kuruluşlarının İstanbul’da oluşu sebebiyle de merkezi Ankara’da olan Konfederasyon’da Genel Sekreterlik görevini üstlendi. 1978’de ara verdiği sendikacılık faaliyetine, 1997 Yılında Bem-Bir-Sen'in Genel Başkanlığını üstlenerek bu kez memur sendikacılığı ile dönüş yaptı. 2000'de Kurucu Genel Başkan Mehmet Akif İnan’ın ölümü üzerine Memur-Sen Konfederasyonu'nun Genel Başkanlığına seçildi. Sendikacılık yaşamı 2001'in ortalarına dek sürdü.

Düğün hazırlığı yaparken bakın nasıl dolandırılmış? Aşk tuzağına böyle düşürmüş! Düğün hazırlığı yaparken bakın nasıl dolandırılmış? Aşk tuzağına böyle düşürmüş!

1984 yılında Bostan, Gülistan, Mesnevi, Tutîname, Mantık-et-Tayr gibi İslâm Klasiklerindeki hikâyeleri manzumlaştırarak (Yalçın Turgut ve Süleyman Özkonuk’un çizgileriyle) hazırladığı 7 adet resimli çocuk kitabını Eşi Kâmuran Yetik’in adıyla yayınlayan yazar; Medeniyet Burçları, Ön Soruşturma, Tevhid Üzerine gibi ‘ortak yazarlı’ kitaplara katkıda bulunduktan başka, Aliya İzzet Begoviç’in “Doğu ve Batı Arasında İslâm” başlıklı kitabının Türkçe çevirisinin felsefe ve siyasal bilimler kavramları bağlamında redaksiyonunu da gerçekleştirmiştir.

Adana'da şoförün yolcuya sopayla daldığı an-İzle Adana'da şoförün yolcuya sopayla daldığı an-İzle

ESERLERİ

Şamil İslâm Ansiklopedisi ve Sosyal Bilimler Ansiklopedisi’ne de çeşitli maddeler yazmış bulunan Zübeyir Yetik’in yayımlanmış eserleri şunlardır:

Dörtlükler, Şiir, Reha Yayınları, 1960.

Aksiyon-Ahlâk-Ekonomi, Makalelerden Derleme, Çığır Yayınları, 1975.

Ak-Elif, Şiir, Çığır Yayınları, 1976.

Orman Genel Müdürlüğü 64 geçici işçi alacak Orman Genel Müdürlüğü 64 geçici işçi alacak

İslâm Savaşçısına Notlar, Deneme/Strateji, Çığır Yayınları, 1976 ve Beyan Yayınları, 1990.

İnsanın Serüveni, Deneme, Beyan Yayınları, 1984 ve 1991.

Yeryüzünde Kötülük Odakları serisinin 10 Kitabı (Şeytan, Kabil, Nemrut, Fir’avn, Karun 1985; Samiri, Bel’am, Ebu Cehil, Yahudi, Hüman/İnsan 1986) Araştırma, Beyan Yayınları.

Çağdaş Bilimin Saplantısı, Denemeler, Akabe Yayınları, 1986.

İmam Şamil, Siyasal Tarih Yorumu, Beyan Yayınları, 1986 ve 1998.

Ekonomiye Değinmeler, Denemeler, Akabe Yayınları, 1987.

İslâm Düşünce Tarihinde Mezhepler, Araştırma, Beyan Yayınları, 1990.

Siyasal Katılım, Siyasal Tarih Yorumu, Fikir Yayınları, 1990.

Her Nemrud’a Bir İbrahim, Siyasal Tarih Yorumu, Beyan Yayınları, 1990.

Ekonomi Bir Din midir, İnceleme, Beyan Yayınları, 1991.

İnsanın Yüceliği ve Guenoniyen Batınîlik, Siyaset Felsefesi, Fikir Yayınları, 1992.

Geçmişten Notlar, Anı, Beyan Yayınları, 2009.

Hanenize gelen ‘ağır misafir’in hayat boyu sizinle olduğunu Yaşar Kemal’den öğrenelim Makale: Hanenize gelen ‘ağır misafir’in hayat boyu sizinle olduğunu Yaşar Kemal’den öğrenelim

Kaynak: HABER MERKEZİ