Nepal Dağcılık Derneği'nin açıklamasına göre, bu sezon Everest Dağı'na bin 200 kişinin çıkması bekleniyor. Bu yoğunluk, dağcıların güvenliğini ve çevrenin korunmasını ön plana çıkarıyor. Bu amaçla Nepalli yetkililer, Everest'e tırmanan dağcılar için iki yeni kural uygulamaya koydu.

GPS Takip Cihazı Zorunluluğu

Dağcıların yollarını kaybetmesi ve çığ düşmesi gibi riskleri azaltmak için GPS izleme cihazı taşımaları zorunlu hale getirildi. Dağcıların montlarının içinde taşıyabilecekleri, elektriğe ihtiyaç duymayan küçük ve pasif GPS takip cihazları karda 20 metreye kadar tespit edilebiliyor.

Atık Yönetimi ve Torba Kontrolü

Dağcıların zirveye bıraktığı tonlarca çöp, çevre kirliliği yaratıyor. Bu sorunu çözmek için dağcıların dışkılarını ve atıklarını yanlarına alarak dönmeleri zorunlu hale getirildi. Dağcılara 6 kez kullanılabilecek iki özel torba verilecek ve bu torbalar dönüşlerinde kontrol edilecek. Torbalar, atıkları katılaştıran ve kokusuz hale getiren kimyasallar içeriyor.

Pakistan'da silahlı kişiler yolunu kestikleri otobüsten kaçırdıkları 8 yolcuyu öldürdü Pakistan'da silahlı kişiler yolunu kestikleri otobüsten kaçırdıkları 8 yolcuyu öldürdü

Bu yeni kuralların, Everest Dağı'nda tırmanışları daha güvenli ve çevreye daha duyarlı hale getirmesi bekleniyor.

Kaynak: İHA