Yüksek enflasyonla birlikte artan fahiş fiyat tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyatlarla mücadelede kararlı bir duruş sergilediklerini vurguladı. Denetim ekiplerinin sürekli olarak sahada olduğunu belirten Bolat, "Fırsatçılara izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Bolat, önümüzdeki günlerde yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle ilgili çalışmalara devam edeceklerini duyurdu.

Ntv.com.tr'nin haberine göre; Anayasa Mahkemesi geçen yıl Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ile ilgili yasa hükmünü iptal etmişti. Bu kararın 1 Mayıs'ta resmen yürürlüğe girecek olması, yeni düzenlemelerin kesinlikle yapılacağına işaret ediyordu.

Masadaki formüller şunlar;

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyatlarla mücadele yasası için bir süre önce çalışmalara başladı. Bu çalışmaların bir parçası olarak taslak metin hazırlanıyor ve önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulması planlanıyor.

Kanun teklifinde, para cezalarının önemli ölçüde artırılması bekleniyor. Ayrıca, iş yerlerinin kapatılması da dahil olmak üzere çeşitli ağır cezalar öngörülüyor. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak metinde, 350 bin lira olan cezaların 10 katına çıkarılması öneriliyor.

New York'un finans merkezi Wall Street'te Türk bayrağı 24. kez göndere çekildi New York'un finans merkezi Wall Street'te Türk bayrağı 24. kez göndere çekildi

Cezaların alt ve üst sınırları yeniden belirlenecek. Kulislere göre, cezaların üst sınırı 2 milyon liradan 11 milyon liraya yükselecek. Ayrıca, teklifte 10 günlük iş yeri kapatma cezasının da bulunması planlanıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ