Fransız kuvvetleri, Yeni Kaledonya'nın başkenti Noumea'yı uluslararası havaalanına bağlayan yolun kontrolünü tekrar ele geçirmek için "büyük bir operasyon" başlattı.

Fransız hükümeti tarafından kontrolü ele geçirmek için planlanan operasyonda 600'ü aşkın jandarma görev alacak. Ülkede süren şiddet olaylarının altıncı gecesinde bir kişi daha öldürüldü.

Kaladonya 1

Büyük operasyon başlatıldı

ntv.com.tr'nin haberine göre; Fransız polisi, Yeni Kaledonya'nın başkenti Noumea'daki havaalanının kontrolünü sağlamak için "büyük operasyon" başlattığını duyurdu.

İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Hollanda'ya "intikam vakti geldi" dedi İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Hollanda'ya "intikam vakti geldi" dedi

Yetkililer, başkenti havaalanına bağlayan ana yol olan Route Territoriale 1'in güvenliğini sağlamak için 600'den fazla ağır silahlı jandarmanın gönderildiğini açıkladı.

Kaladonya 2

Uçuşlar iptal

Huzursuzluk başladığından beri Yeni Kaledonya'nın ana adasına gidiş-dönüş uçuşları iptal edildi, bu durum yolcuları mahsur bıraktı ve ticaret yollarını kesti.

Kaladonya 3

600 jandarma katılacak

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, 60 kilometrelik ana yolun kontrolünü tamamen yeniden ele geçirmek ve havaalanının yeniden açılmasına izin vermek amacıyla 600'den fazla jandarmanın katılacağı büyük bir operasyonun başlatıldığını söyledi.

Kaladonya 4

Sokağa çıkma yasağı

Cumartesi günü, Noumea belediye başkanı Sonia Lagarde, akşam 6'dan sabah 6'ya kadar süren sokağa çıkma yasağı sayesinde gece boyunca yaşanan şiddet olaylarının bir miktar azaldığını ancak "normale dönüşten çok uzakta olduğunu" açıkladı.

Kaladonya 5

Şehir kuşatma altında

Belediye başkanı Noumea'yı "kuşatma altında" olarak nitelendirerek, "Tüm itidal çağrılarına rağmen durum düzelmiyor- tam tersine hasar inanılmaz... Şehir harabeye döndü" diye konuştu.

Ölü sayısı artıyor

Bir güvenlik yetkilisinin yaptığı açıklamada, adadaki yolları kapatan çok sayıda barikattan birinde açılan ateş sonucu altıncı kişinin öldüğünü söyledi.

Fransız basınında çıkan haberlere göre çatışmada iki kişi daha ağır yaralandı.

Kaladonya 7

Yeni Kaladonya'da neler oluyor?

Huzursuzluğun nedeni olarak ekonomik rahatsızlık, sosyal gerginlikler ve hepsinden önemlisi, bağımsızlık yanlısı yerli aktivistler ile Paris yetkilileri arasındaki siyasi anlaşmazlık gösteriliyor.

Kaladonya 8

Pazartesi günü, on binlerce yerli olmayan sakine oy hakkı tanıyacak yeni kurallar getirme planlarının alevlendirdiği huzursuzluk patlak verdi.

Bağımsızlık yanlısı gruplar bunun nüfusun yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan Yerli Kanakların oylarını sulandıracağını söylüyor.

Kaladonya 9

Paris hükümeti tarafından bölgede uygulanan olağanüstü hal ve güvenlik hizmetlerine yapılan yüzlerce takviyeye rağmen bölge sakinleri, şiddetin şehirdeki hayatı tehlikeli hale getirmeye devam ettiğini söylüyor .

Kaladonya 10

Kaynak: HABER MERKEZİ