Sosyal medyada dolaşıma giren bir video, Galatasaray ile Antalyaspor arasındaki maçın hakemi Abdulkadir Bitigen ile Hugh Dallas arasındaki konuşmayı gün yüzüne çıkardı.

Videonun içeriğine göre, Hugh Dallas'ın hakem Abdulkadir Bitigen'e Galatasaraylı Tete ile Antalyasporlu Sander van de Streek arasındaki bir pozisyon için VAR uyarısı yapıp yapmayacağını sorduğu görülüyor. 

Videoda, "Ben emin olabilmek için yakın temas istedim. Bundan sonra kararımı penaltı olarak verdim" diyen Bitigen, Hugh Dallas'ın "Bir hafta sonra hala bunun faul olduğunu düşünüyor musun?" sorusuna, "Basit bir temas olduğunu düşünüyorum. Basit bir temas, penaltı olduğunu düşünmüyorum" cevabını verdi. Online toplantının kaydında, karşılaşmanın VAR Hakemi Özgür Yankaya da bulunuyor.

Galatasaray - Antalyaspor maçını yöneten hakem Abdulkadir Bitigen'in, TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas ve VAR Eğitim Danışmanı Pawel Gil ile yaptığı toplantı görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Videoda, karşılaşmanın VAR Hakemi Özgür Yankaya'nın da toplantıya katıldığı görülüyor. Bu görüntüler futbolseverler arasında geniş bir tartışma yarattı.

Samet Aybaba'dan hata yapana af yok! Samet Aybaba'dan hata yapana af yok!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, geçen hafta yaptığı açıklamada, Galatasaray'ın 26 Şubat'ta Süper Lig'de Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın hakem toplantısı kayıtlarını istediklerini belirtti.

Koç, "1 Mart Cuma günü saat 15.00'te bir toplantı düzenleniyor. Bu toplantıda TFF Başkanı Mehmet Büyükeşi, Tolga Özkalfa ile ilgili görüşlerini aktarıyor. Özkalfa'nın istifa etmediğini, görevden alındığı bilgisini paylaşıyor ve toplantıdan ayrılıyor. Hugh Dallas, Abdulkadir Bitigen'e verdiği penaltıyı soruyor, Abdulkadir Bitigen de Galatasaray maçında verdiği penaltıyı 'Yanlış' olarak itiraf ediyor. Malum kulüp her sezon bu şekilde 3-4 maç kazanıyor. Bunu TFF Başkanı'na sordum, kendisi böyle bir toplantının gerçekleşmediğini söyledi. Halbuki kendisi de katıldı toplantıya. Bu kayıtlar TFF'nin elinde bulunmaktadır, açıklanmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, sosyal medya platformu X'te "lakeoftears1907" isimli bir hesap, 1 Mart tarihinde gerçekleşen hakem toplantısının görüntülerini paylaştı. Videoda, Hugh Dallas'ın hakem Abdulkadir Bitigen'e Galatasaraylı Tete ile Antalyasporlu Sander van de Streek arasındaki bir pozisyon için VAR uyarısı yapmasını sorduğu görülüyor.

Bitirgen: VAR beni çağırdı, penaltı değil

Maç sırasında önce oyunu devam ettiren ve daha sonra VAR uyarısıyla pozisyonu tekrar izleyen hakem Abdulkadir Bitigen, paylaşılan videoda şu ifadeleri kullandı: "Konumum oldukça iyiydi. Top, ani bir şekilde defanstan dönüş yaptığında, 11 numaralı defans oyuncusu maç sırasında benim görüşümü engellediği için temas noktasını göremedim ve bu durumu VAR hakemine ilettim. Ardından VAR, pozisyonu incelemeye başladı ve temas olduğunu belirledi. Ardından beni pozisyonu tekrar izlemeye davet etti. İncelemeye gittiğimde, önce hücum oyuncusunun topa dokunduğunu, ardından ise mavili oyuncunun rakibine temas ettiğini gösteren yavaş çekim görüntülerini izledik. Sonra bu durumu normal hızda gösterdiler. Emin olabilmek adına yakın temas istedim ve sonrasında penaltı kararını verdim." Hugh Dallas'ın "Bir hafta sonra hala bu pozisyonu faul olarak düşünüyor musun?" sorusuna yanıt veren Galatasaray-Antalyaspor maçının orta hakemi Abdulkadir Bitigen ise "Basit bir temas olduğunu düşünüyorum. Basit bir temasın penaltı olduğunu düşünmüyorum" şeklinde cevapladı.

Dallas: Neden hakemi çağırdın?

Videoda görülen sahnede Hugh Dallas, Galatasaray-Antalyaspor maçının VAR hakemi Özgür Yankaya ile de penaltıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirdi. Dallas, Yankaya'ya önce şunları söyledi: "Özgür, harika bir sezon geçirdin. Müdahaleler de oldukça azdı, yaklaşık 3 müdahale oldu. Bize şunu söyleyebilir misin; neden bu kadar hafif bir temas için hakemi çağırdın ve onu inanılmaz bir baskı altında bıraktın?" Ardından, "Oyuncuların zaten işi abartmak ve penaltı kazanmak. Sana defalarca hücum oyuncularına değil, savunma oyuncularına bakman gerektiğini söylemiştik. Bu noktada oyuncu, zaten penaltı kazanmak için bu teması çok daha büyük göstererek bir beklenti oluşturuyor" şeklinde ifadeler kullandı.

Yankaya: Kendimi sorguluyorum

Videodaki görüntülere göre Özgür Yankaya ise Dallas'a şu yanıtı verdi: "Kısacası; hata yaptım. Hakem görmediğini söyleyince inceledim ve daha sonra beklentiye baktım, orada itiraz eden oyuncular vardı. Teması gördüm o anda odada. Yanlış anlaşılmasın sadece beklentiye göre hareket ettiğimi söylemiyorum. O andaki durumu hatırlamaya çalışıyorum, ruh halimi hatırlamaya çalışıyorum. Neden yaptığımla ilgili ben de sorguluyorum kendimi. Hatırladıklarımdan bahsetmeye çalışıyorum. Aklımda kalan bir şey daha var yeni aklıma geldi. Bir şey vardı; Hugh belki bize kızabilir ama bazı UEFA kliplerindeki örneklerle bağdaştırarak da hata yapabiliyoruz. Bazen bu örneklerle doğru kararlar da alabiliyoruz. Benim aklımda da bir pozisyon vardı onunla bağdaştırdığım için... Orada da atak oyuncusunun kendini çok attığı görülüyordu. Hatta bizim milli takımın maçıydı. Oyuncu kendini can havliyle abartarak atmıştı. Orada da buna benzer bir temas vardı. Bilmiyorum, izlemişlerdir herhalde. Bayağı bir benziyor pozisyon. Sadece beklentiye bakarak karar verdiğimi söylemiyorum, bunlar ikinci faktörler."

Sosyal medyada paylaşılan videodaki konuşmalar şu şekilde:

Pawel Gil: "Galatasaray - Antalyaspor maçıyla başlıyoruz. Tete'ye verilen penaltıda 4 farklı görüntü bulunmakta ve hiçbiri defans oyuncusu tarafından net bir faul yapıldığını göstermiyor. Burada VAR çağrılıyor ancak sadece teması gösteriyor. Defalarca belirttik ki; sadece temas, başlı başına bir faul değildir. VAR yanlış bir şekilde müdahale etmiş oluyor.

Hugh Dallas: "Hakemler çoğu zaman hata yaptığında pozisyonlarının yanlış olduğu için hata yaparlar. Sen, bir elit hakeme yakışır şekilde çok iyi pozisyon alıyorsun Abdulkadir. Tam olarak VAR'a gittiğinde 'Burada nasıl böyle bir hata yapmışım?' dediğini ve kararını değiştirdiğini söyler misin?"

Abdulkadir Bitigen: 'Sahada yerim oldukça iyiydi. Top aniden defans oyuncusundan dönünce, maç sırasında 11 numaralı defans oyuncusu benim önümü kapattı ve temas noktasını göremedim. Göremediğimi VAR hakemine ilettim. Daha sonra VAR, pozisyonu incelemeye başladı ve temas olduğunu belirledi. Ardından, APB'yi izledikten sonra pozisyonu tekrar incelememe davet edeceklerini belirtti. İzlemeye gittiğimde, önce yavaş çekimde hücum oyuncusunun topa dokunduğunu, sonra mavili oyuncunun rakibine temas ettiğini gösterdi. Sonra bunu normal hızda izlettiler. Emin olabilmek için yakın temas istedim. Bundan sonra kararımı penaltı olarak verdim.'"

Hugh Dallas: "Bir hafta sonra hala bunun faul olduğunu düşünüyor musun?"

Abdulkadir Bitigen: "Basit bir temas olduğunu düşünüyorum."

Hugh Dallas: "Bunun penaltı olduğunu düşünüyor musun? Öyle sorayım o zaman."

Abdulkadir Bitigen: "Basit bir temas, penaltı olduğunu düşünmüyorum."

Hugh Dallas: "Özgür harika bir sezon geçirdin. Müdahalelerin de oldukça azdı, 3 civarı müdahalen oldu. Bize şunu söyleyebilir misin; niye bu kadar hafif bir temas için hakemi çağırdın ve hakemi inanılmaz bir baskı altında bıraktın?"

Özgür Yankaya: "Kısacası; hata yaptım. Hakem görmediğini söyleyince inceledim ve daha sonra beklentiye baktım, orada itiraz eden oyuncular vardı. Teması gördüm o anda odada."

Hugh Dallas: "Oyuncuların işi zaten abartmak ve penaltı kazanmak. Size defalarca hücum oyuncularına değil, savunma oyuncularınıza bakmanız gerektiğinin altını çizmiştik. Bu noktada adam zaten penaltı kazanmak için bu teması çok daha büyük göstererek bir beklenti oluşturuyor."

Özgür Yankaya: "Yanlış anlaşılmasın sadece beklentiye göre hareket ettiğimi söylemiyorum. O andaki durumu hatırlamaya çalışıyorum, ruh halimi hatırlamaya çalışıyorum. Neden yaptığımla ilgili ben de sorguluyorum kendimi. Hatırladıklarımdan bahsetmeye çalışıyorum."

Özgür Yankaya: "Bir şey daha hatırladım, yeni aklıma geldi. UEFA kliplerindeki örneklerle ilişkilendirerek hatalar yapabiliyoruz, bu doğru. Ancak bazen bu örneklerle doğru kararlar da alabiliriz. Benim aklımda şöyle bir pozisyon vardı, onunla ilişkilendiriyorum. Atak oyuncusunun kendini fazlasıyla abartarak düşürdüğü bir durum vardı. Hatırlarsınız, milli takımımızın maçıydı. Oyuncu, kendini abartarak düşmüştü. Orada benzer bir temas vardı. Bilmiyorum, belki izlemişlerdir. Pozisyon oldukça benziyor. Sadece beklentiye dayalı olarak karar verdiğimi söylemiyorum, bunlar ikincil faktörler."

Abdulkadir Bitigen: "Özgür ağabeyin beni VAR'a çağırmasını çok iyi anlıyorum çünkü ben teması göremediğimi net bir şekilde söyledim. Benim ifademle çelişen şekilde ceza alanı içinde bir temas olduğu ve sahada bir penaltı beklentisi olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle Özgür ağabey beni pozisyonu tekrar izlemeye davet etti. İkinci olarak, burada hücum oyuncusunun abartmasına mı odaklanacağız yoksa defans oyuncusunun müdahalesine mi? Hücum oyuncularının abartmalarıyla sıkça karşılaşıyoruz ancak asıl önemli olan burada ayak seviyesindeki müdahale değil mi?"

Hugh Dallas: "Basit penaltı vermiyoruz, bu kadar basit. Ufak bir temas dahi olsa basit penaltı vermiyoruz!"

Kaynak: HABER MERKEZİ