Gazze’de can kaybı artıyor, Hamas’tan İsrail’e rehine uyarısı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 128. gününde devam ederken, ölü sayısı 28 bin 176’ya, yaralı sayısı ise 67 bin 784’e ulaştı. Hamas, İsrail’in Refah’a kara saldırısı yapması halinde rehine takasının sona ereceğini bildirdi.

Otobüste oturmak için yer isteyen kişi yumruklu saldırıya uğradı Otobüste oturmak için yer isteyen kişi yumruklu saldırıya uğradı

İsrail Refah’a saldırmakla tehdit ediyor

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentindeki sivillerin tahliyesi için orduya emir verdiğini duyurdu. Netanyahu, Refah’a “geniş kapsamlı saldırı” yapabileceklerini söyledi. Refah, Gazze’nin en kalabalık ve yoksul bölgelerinden biri.

Hamas rehine takasını iptal edecek

Hamas ise, İsrail’in Refah’a kara saldırısı yapması durumunda, ellerinde tuttukları İsrail askerlerinin akıbetiyle ilgili bilgi vermeyeceklerini açıkladı. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim’de yaptıkları açıklamada, İsrail askerlerinden iki tanesinin ellerinde olduğunu ve bunların sağ mı ölü mü olduğunu bilmediklerini belirtmişti. Hamas, bu askerlerin serbest bırakılması için İsrail’den binlerce Filistinli mahkumu salıvermesini istiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ