Kuyruklu yıldızların kuyrukları, güneşe yaklaştıkça ısınan ve buharlaşan buz ve diğer maddelerden oluşuyor. Bu buharlaşma süreci, kuyruklu yıldızın güneşe yaklaştıkça parlak bir kuyruk oluşturmasına neden oluyor.

iOS 18 ile yapay zeka devrimi: Hangi iPhone'lar bu yeniliğe uyumlu olacak? iOS 18 ile yapay zeka devrimi: Hangi iPhone'lar bu yeniliğe uyumlu olacak?

“12P/Pons-Brooks” isimli kuyruklu yıldız, yörüngesini 71,3 yılda bir tamamlıyor ve en yakın geçişini 21 Nisan’da gerçekleştirecek. Bu uzay taşı, ünlü Halley kuyruklu yıldızı büyüklüğünde ve Dünya’da en son 1954 yılında çıplak gözle görülebilmişti.

2P/Pons-Brooks adlı kuyruklu yıldız, kriyovolkanik veya soğuk volkanik aktivite gösteren bir kuyruklu yıldızdır. Tahmini çapı 30 kilometre olan katı bir çekirdeğe sahip olan bu kuyruklu yıldız, kriyomagma olarak bilinen buz, toz ve gaz karışımıyla doludur. Çekirdek, kuyruklu yıldızın iç kısmından sızan koma adı verilen bulanık bir gaz bulutu ile çevreleniyor. Güneş radyasyonu kuyruklu yıldızın içini ısıttığında basınç artıyor ve kuyruklu yıldız, donmuş iç yapısını çekirdeğin kabuğundaki büyük çatlaklardan uzaya şiddetli bir şekilde fırlatıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ