Goldman Sachs'ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ekonomi analistlerinin yayımladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) piyasadaki para arzını azaltma hızı göz önünde bulundurulduğunda, enflasyonun beklenenden daha hızlı gerileyebileceği vurgulandı.

Raporda, enflasyonun yüzde 42,6 olan öngörülere kıyasla yıl sonunda yüzde 30 seviyelerine kadar inebileceği aktarıldı.

Goldman Sachs'tan Türkiye değerlendirmesi: TL tahminlerden az değer  kaybedecek | Independent Türkçe

TCMB'nin şu anki iletişimine bakıldığında, Bankanın bu ay politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı öngörüsünde bulunulan raporda, Goldman Sachs'ın politika faizine ilişkin önceki tahmininin yüzde 42,5 olduğu anımsatıldı.

Raporda, enflasyonun, piyasaların fiyatladığından daha hızlı gerilemesiyle Bankanın politika faizini yıl ortasında indirmeye başlayabileceği, bunu da TL üzerinde baskı oluşmadan yapabileceği kaydedildi.

MB'nin faiz kararı sonrası Goldman Sachs'tan yıl sonu enflasyon tahmini

Raporda, "'Enflasyonun beklentilerden daha hızlı gerilemesinin mutlaka büyük bir negatif çıktı açığı gerektirmeyeceği' yönündeki görüşümüz dikkate alındığında para politikasındaki erken gevşeme riski piyasaların fiyatlamasından daha düşük." denildi.

Emeklilere yönelik maaş düzenlemesi başta olmak üzere yeni çalışmalar olabilir! Emeklilere yönelik maaş düzenlemesi başta olmak üzere yeni çalışmalar olabilir!

Çin’de yapılan ölümcül virüsle deneye bilim insanları tepki gösterdi: Her şey tersine dönebilir! Çin’de yapılan ölümcül virüsle deneye bilim insanları tepki gösterdi: Her şey tersine dönebilir!

Polisler protesto gösterisi yaptı: Broşür dağıttı! Polisler protesto gösterisi yaptı: Broşür dağıttı!

Kaynak: AA