Ücretsiz oyun indirebileceğiniz siteler! Ücretsiz oyun indirebileceğiniz siteler!

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinatörü Uğur Çelik, projenin amacının öğrencilerin güneş enerjisiyle çalışan minyatür arabalar üretmesini sağlamak olduğunu söyledi. Çelik, projenin öğrencilerin hayal güçlerini ve teknik becerilerini geliştirmeye yönelik olduğunu da ifade etti. Çelik, projenin en önemli hedeflerinden birinin de öğrencilerin rekabetçi değil, iş birlikçi bir şekilde çalışmasını sağlamak olduğunubelirtti. Çelik, "Bir bilişim alanı öğrencisi ile makine alanı öğrencisi birlikte çalışarak araba ürettiler. Hiçbiri birbiriyle yarışmadı, bilgi birikimlerini birbirlerine aktararak çalışma yürüttüler" dedi.

Araçlar 30 Kilometre Hızla 6 Saat Hareket Edebiliyor

Kınık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve Proje Koordinatörü Alptekin Tez ise, okuldaki atıl malzemeler kullanılarak bir ay içerisinde yapılan güneş enerjisi ile çalışan araçla ilgili bilgiler verdi. Tez, "Tamamen kendi ürettiğimiz bir araç. Güneşten aldığı elektrikle pili şarj ediyor ve 30 kilometre hızla 6 saat boyuna hareket edebiliyor" ifadelerini kullandı.,

A W200579 01

Yerli ve Yabancı Öğrenciler Ürettikleri Araçları Tanıttı

Proje kapsamında Romanya'dan İzmir'e gelen ve yaptığı güneş enerjisiyle çalışan mini aracı tanıtan Pietra Neamt meslek okulu öğrencisi 17 yaşındaki Cintitâ Mateo Marian, "Bu protatif bir araç. Güneş panelini istediğim yere yönlendirebiliyorum ve arkasında bulunan şarj ünitesini ile pili şarj ederek çalıştırıyor" diye konuştu. Atık malzemelerden yaptıkları güneş enerjisiyle çalışan aracı tanıtan 11. Sınıf öğrencisi Alperen Egen ise "Atık malzemelerden yaptığımız ürünün üzerindeki işlemeler ve kesimler tamamen lazer CNC'den yapılmıştır. Lastikleri ve pilleri kendi oluşturduğumuz sisteme oturttuk. Güneş paneliyle o sistemin elektrik ihtiyacını sağlıyoruz. Motorlarla da etki kuvvetini sağlıyoruz ve bu sayede bir araba üretmiş olduk" bilgisini verdi.

Projeye Romanya ve Bulgaristan'dan 42 öğrenci ve 8 teknik öğretmen katıldı.

Kaynak: İHA