Bangui'de en az 58 kişinin öldüğü tekne faciası kamerada-İzle Bangui'de en az 58 kişinin öldüğü tekne faciası kamerada-İzle

Haiti, Amerika kıtasının en yoksul ülkelerinden biri olarak bilinirken, son zamanlarda ülkede çatışmaların şiddetinin arttığı bildiriliyor. ABD, vatandaşlarını ülkeden tahliye etmeye çalışıyor.

Trthaber'in haberine göre; Başkent Port-au-Prince'in yüzde 80'ini kontrol eden çeteler, son olarak merkez bankasına saldırdı.

Polis ve bankanın güvenlik görevlileri, saldırganları engelledi. Saldırı sırasında en az 3 saldırganın öldürüldüğü ve bir güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi. Çeteler, havalimanına da saldırmış ancak güvenlik güçleri saldırıları püskürtmüştü.

Bu çatışmalar sonucunda geçen yıldan bu yana ülkede 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. BM, sadece geçen hafta başkent Port-au-Prince'te 17 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

ABD hükümeti de ülkeden vatandaşlarını tahliye etmeye çalışıyor. Bu kapsamda helikopter seferleri organize ediliyor. Beyaz Saray, tahliye için çeşitli seçenekler üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ