30 Kasım 2021, Salı
Son Dakika

'Helal'inden 7 trilyon dolarlık zirve’’

8. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo ve 7. Dünya Helal Zirvesi, 25-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Etkinlik, dünyanın dört bir yanından 500’den fazla satın almacı ve 50 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayacak. Son dönemde yerli, milli ve helal üretimde hızla yükselen Türk şirketler, 7 trilyon doları bulan dünya helal pazarındaki payını daha da artırma imkânı bulacak.
11.11.2021 12.56.39

HAYREDDİN TURAN

Her yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşmiş olan İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı; bu yıl 25-28 Kasım tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak. 8. İİT Helal Expo ve 7. Dünya Helal Zirvesi; İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT), İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ve Discover Events iş birliği ile düzenlenecek. COVID-19 salgını ile helal ürün ve hizmetlerin daha da ön plana çıktığı bu günlerde 8. İİT Helal Expo; dünyanın dört bir yanından gelecek 500’den fazla satın alma profesyoneline ev sahipliği yapacak. Son dönemde yerli, milli ve helal üretimde hızla yükselen Türk şirketler de, dünya pazarındaki payını daha da yükseklere taşıma imkânı bulacak. 
HER SEKTÖR VAR
50 bine yakın ziyaretçi ve 10 bine yakın yabancı delegeyi de ağırlamaya hazırlanan etkinlik, B2B anlaşmaları ile şirketlerin helal sektöründen daha fazla pay almasına zemin hazırlayacak. Yiyecek, içecek, gıda işleme, paketleme, kozmetik, kişisel bakım, sağlık ürünleri, İslami finans, medya, kamu kurumları, helal belgelendirme, sivil toplum kuruluşları ve eğitim alanında faaliyet gösterenleri 20 bin metrekareye yakın sergi alanı içerisinde ağırlayacak fuar ve zirve, helal ekonomisinin küresel pazarı şekillendirme hedefinde de önemli bir adım olacak. 

MÜSLÜMANLAR ATAKTA
Dünya Helal Zirvesi Konsey Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete; dünya genelinde Müslüman nüfusun hızla arttığını, bununla doğru orantılı olarak tüketim ihtiyaçlarının da artış gösterdiğini kaydetti. Ete, "7 trilyon doları aşan bir piyasayı şekillendiren helal gıda, İslami finans, helal turizm, muhafazakar moda, helal kozmetik ve ilgili diğer sektörlerden ne yazık ki Türkiye ve birkaç Müslüman ülke, diğer dünya ülkelerine kıyasla çok daha az pay alıyor" dedi.

FARKINDALIK ARTIYOR
Her yıl katlanarak büyüyen helal pazarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve Türkiye'nin bu alandaki ticari potansiyelini artırmak için bu fuarlar düzenlediklerini belirten Yunus Ete "Dünya helal ekonomisinin yakın zamanda 8 trilyon doları bulması bekleniyor. İslami finansın 3,5 trilyon dolar hacmi geçmesi, gıda ve içecek sektörünün 2 trilyon doları, helal turizm sektörünün 400 milyar doları, kozmetik sektörünün 200 milyar doları geçmesi, muhafazakar giyimin ise 243 milyar doların üzerinde bir büyüklüğe ulaşması öngörülüyor. Helal ekonomisinin yakın zaman içerisinde küresel pazarı şekillendirmesi bekleniyor. Ülkemiz, 'helal' hassasiyetinin yüksek olduğu sayılı ülkelerden. Dünyada her geçen yıl helal konusunda farkındalık artarken, ortak standartların varlığının önemi hissediliyor. Türkiye, ihracat tarafında ise hızlı bir büyüme yaşıyor ki bu da bizim için son derece sevindirici" ifadelerini kullandı. 

DÜNYA İSTANBUL'DA
Yunus Ete, bu yılki fuarda da dünya genelinden gelecek satın almacıların profesyonel bir B2B platformunda buluşacağını ifade ederek; Cezayir Avustralya, Bangladeş, Brezilya, Brunei, Kamerun, Kanada, Kolombiya, Mısır, Gambiya, Almanya, Gana, Endonezya, Irak, İtalya, Kosova, Kuveyt , Libya, Malezya, Hollanda, Nijerya, Umman, Pakistan, Filistin, Fransa, Sri Lenka, Gineau Bisseau, Fildişi Sahilleri, Burkina Fasso, Portekiz, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Senegal, Somali, Güney Kore, İspanya, Sudan, İsviçre, Togo, Kongo, Mali, Nijerya, Fas, Maldivler, Hindistan Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, ABD, ve Yemen gibi birbirinden çok farklı ülkelerden 500'ün üzerinde firmanın fuarda satın alma heyetleri ve yatırımcılarla bir araya geleceğini aktardı.

Fuara neden katılmalısınız?

- İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı; 2019 yılında TOBB tarafından uluslararası fuarlar listesine alınmıştır. İhracatçı birliğine üye firmalar, başvuru prosedürlerini de yerine getirmek koşulu ile, Ticaret Bakanlığının  ''Yurt içinde düzenlenen uluslararası fuar desteği'' kapsamında hem alan kirası hem de özel dekor stand için yüzde 50 teşvikten yararlanmışlardır. 2021 yılında bu destek devam etmektedir. Maksimum destek tutarı 49.000 TL'dir.
- Bakanlık desteğinden yararlanamıyorsanız, KOSGEB’in metrekare başına 250 TL desteğini alabilirsiniz. 
- Türkiye, Orta Doğu, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar ve Afrika başta olmak üzere tüm dünyadaki hedef pazardan profesyonellerin elenerek geldiği  B2B toplantılarına katılacaksınız.
- 7 trilyon dolarlık hacme sahip helal sektöründe vitrine çıkarak, pazar payınızı artıracaksınız.
- Uluslararası akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen Dünya Helal Zirvesi programına ücretsiz iştirak fırsatı yakalayacak, sektörle ilgili son gelişmelerden haberdar olacak, zirve için etkinlik mekanına gelen önemli delege ve yatırımcılar ile birebir temas imkanı yakalayacaksınız.
- Bakanlıklar, belediyeler, ilgili kamu kurumlarının yetkililerini standlarında ziyaret edebileceksiniz.
- Yeni partnerler bulacak, portföylerinizi genişletecek, nitelikli profesyoneller ile bayilik ağınızı genişleteceksiniz.

Helal akreditasyonda
Türkiye de söz sahibi 

Orta Doğu ve diğer bazı ülkelerin ithalat rejimlerinde helal logo ya da belgeler, her geçen gün daha fazla aranıyor. Yunus Ete, Türkiye’de helal üretim beyanı ve belgelendirme pazarının da hızla geliştirdiğini söyleyerek, "Helal Akreditasyon Kurumu'nun (HAK) kurulması fevkalade önemli bir hizmet. Yetkin ve güçlü bir kurum tarafından yürütülecek olması ve bu çalışmanın OIC/SMIIC standartları çerçevesinde yapılması, birçok ülkeye de emsal olacaktır. Bu kurumun faaliyete başlamasıyla helal pazarı daha profesyonelce yönetilecek ve Müslümanların menfaatine uygun hale gelecektir" öngörüsünde bulundu. Yunus Ete; Türkiye’de üniversitelerde helal araştırma merkezlerinin kurulması, helal ile ilgili laboratuvar deneylerinin yapılması, helal ürün, hizmet, finans ve tesis gibi birçok alanda seminer, kongre, zirve, toplantı ve konferansların sıklıkla düzenlenmesinin de bu alanda ciddi bir bilinçlendirme oluşturduğunu aktardı. Ete, "Tüm dünyada önemli bir potansiyel oluşturan helal ekonomisi, her ülke için önemli bir kaynak haline gelmiştir. 'Dünya Helal Zirvesi İstanbul', ülkemizde Müslümanlara ve helal ile ilgilenen tüm taraflara daimi bir platform oluşturmuştur. Her yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yüksek Himayelerinde gerçekleştirilmiş zirve, 2017 yılından itibaren de İslam İİT Helal Fuarı ile birlikte, kendi alanında dünyanın en önemli zirve ve fuarı haline gelmiştir. Bu yıl aynı formatı daha da geliştireceğiz" diye konuştu.

Turizmde büyük fırsat var 

Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, helal gıda tüketimi talebinin turizm sektörünü de yakından ilgilendirdiğini, dini duyarlılıkların helal turizmine ilgiyi tırmandırdığını söyledi. Türkiye'nin bu noktada dünyanın en şanslı ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Ete, şöyle devam etti: Dünyada helal tatil hizmeti veren tesis sayısı 350 civarında. Bu tesislerin 150'si Türkiye'de. Tahminlere göre, sadece helal turizmin parasal büyüklüğü önümüzdeki süreçte 400 milyar doları aşacak. Türkiye dışında Endonezya ve Malezya'da bazı girişimciler helal otel kategorisinde ciddi yatırımlar yapıyor. Türkiye'nin de bu potansiyeli değerlendirerek harekete geçmesi halinde, 2023 yılında 20 milyar dolarlık sadece helal turizm gelirine ulaşması öngörülüyor.

Covid-19, sektörü büyütecek

Helal gıda pazarının artmasında İslam dünyasındaki hızlı nüfus artışının büyük etkisi var. Aynı şekilde özellikle salgın döneminde hijyen ve sağlıklı olma özellikleri sebebiyle başka inançlardaki insanlar tarafından da helal gıda tercih daha fazla ediliyor. Helal sektörünün temsilcileri, "Müslüman olmayanlar da sıklıkla sağlık, hijyen ve kalite bağlamında helali tercih edebiliyor. Salgında dünya paydaşları zaman zaman güçlükler yaşamakta ve helal sertifikalı ürünlere ulaşmakta zorlanmaktadır. Bu sebeple İslam ülkeleri bu sorunlara odaklanmalı. Gıdadan turizme, ilaçtan giyime birçok sektörü bünyesinde barındıran helal pazarının büyüklüğünün, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 10 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Elbette bu rakamlara ulaşabilmek adına, helal ürün sertifikasyon çalışmalarını daha da hızlandırarak, Müslüman dünyasında iş birliğini artırmalıyız" diyor. 

Türkiye'nin payı 100 milyar $ 

Ülkemizde son yıllarda Hükümetin de öncülük etmesiyle helal sektörü konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor. Türkiye bugün, dünya helal sektöründen yaklaşık yüzde 2,5'lik pay alıyor. Bu rakam, 100 milyar dolara denk geliyor. Bunun 55-60 milyar dolarlık kısmını İslami finans ürünleri oluşturuyor. Geriye kalanı da mal ve hizmet olarak gerçekleşiyor. Yunus Ete, daha aktif politikalar ve çabalarla Türkiye'nin dünya helal pazarından aldığı payı 400 milyar dolara çıkarmanın mümkün olduğunu söyledi.

Rakamlarla alt sektör büyüklükleri 

*İslami Finans: 3,5 trilyon dolar (İngiltere, İsviçre, Malezya, Dubai ve S.Arabistan) 

*Helal gıda: 2 trilyon dolar (Brezilya, Avustralya, Malezya, İngiltere ve Türkiye) 

*Helal turizm: 400 milyar dolar (Endonezya, Malezya, Türkiye ve bazı ada ülkeleri)

*Diğer (tekstil, ilaç, kozmetik vs): 1 trilyon dolar (Asya ve Avrupa ülkeleri ağırlıkta). İTTİFAKYorum Ekle