Yılbaşından itibaren hisse senedi fonları, yatırımcıların dikkatini çeken yüksek getirilerle öne çıktı. Verilere göre, hisse senedi fonları ortalama olarak %73'lük bir getiri sunarken, borsa yatırım fonları ise %71'lik bir performans gösterdi. Ancak yatırımcılar, gelecek dönemde hisse senedi fonlarının bu kazanç trendini sürdürüp sürdürmeyeceği konusunda merak içindeler.

Uzmanlar, piyasaların volatil doğasını göz önünde bulundurarak, hisse fonlarının gelecekte de kazandırma potansiyeline sahip olabileceğini ancak bu durumun dikkatli bir takip gerektirebileceğini belirtti. Yatırımcılar için önemli olan, risklerle birlikte getirileri dengelemek adına piyasayı yakından izlemek ve doğru stratejilerle hareket etmek olacak.

Yatırımcılar, son dönemde birden fazla etmenin etkisi altında kritik bir süreçten geçiyor. Filistin-İsrail çatışması, enflasyon endişeleri, TL bazında getiri arayışı ve giderek tırmanan gerilim, belirsizliği yüksek seviyelerde tutuyor.

Yatırım fonu sahipleri için, yılbaşından bu yana en çekici yatırım araçları hisse senedi ve borsa yatırım fonları oldu. Borsaya yönelik artan ilgi ve bununla birlikte gelen yüksek getiriler, fonlara olan talebi artırdı. Bu süreçte, yatırımcılar istikrarlı getiriler arayışında olurken, borsa ve hisse senedi fonları dikkat çekici performanslarıyla öne çıkmaya devam ediyor.

1693230867007-yeni-proje-3

KATEGORİ BAZINDA EN YÜKSEK GETİRİ HİSSE SENEDİ FONLARINDA

2023'ün ilk üç çeyreğinde yüksek getiriler sunan hisse senedi fonlarının, son çeyrekte bu performansı devam ettirip ettiremeyeceği, yatırımcıların merak ettiği bir konu haline geldi. Bu sorunun cevabı, yatırımcıların yönlerini belirlemelerinde kritik bir rol oynayacak. Ancak bu cevabın arayışı, geride kalan alternatif fon kategorilerinde gizli olabilir.

Karma ve Değişken Fonlar, Kıymetli Madenler Fonları, Fon Sepeti Fonları gibi alternatifler, yatırımcılar için çekici bir alternatif oluşturabilir. Seçim dönemine kadar hisse senedi fonlarının yatırımcıların gündeminde olması ise şaşırtıcı olmayacak çünkü piyasaların seyri ve politik gelişmeler yatırımcıların dikkatini bu alana çekmeye devam edecek.

KARMA VE DEĞİŞKEN FONLAR VE FON SEPETİ FONLARI

Kıymetli Maden Fonları, %60,43'lük bir getiri sağlarken, Karma ve Değişken Fonlar %53,01 oranında getiri elde etti yılbaşından bu yana. Fon Sepeti Fonları ise %47,94'lük bir getiriyle performansını sergiledi.

Gelecek dönemde, yatırımcılar muhtemelen tek bir enstrüman yerine daha fazla fon çeşitliliğine yönelecekler. Özellikle faizlerdeki potansiyel artış eğilimi ve enflasyondaki yüksek seyir, alternatif getirileri değerlendirmeye yönlendirecek. Kur korumalı fonlardan çıkışlar yaşanırken, yerli bireysel ve kurumsal yatırımcılar, fonları tercih etme konusunda daha fazla eğilim gösteriyor.

650x344-hisse-senedi-nedir-borsada-hisse-senedi-ne-demek-ne-anlama-gelir-1654600660622

TEMATIK FONLARA İLGİ ARTABİLİR

Önümüzdeki dönemde tematik fonlara olan ilginin artması muhtemel. Özellikle, fonların büyük bir bölümünü sürekli olarak BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan hisse senetlerine ve bu endeksi izlemek amacıyla kurulan borsa yatırım fonu katılma paylarına yatıran fonlar, sürdürülebilirlik konusunun gündemde olmasıyla dikkat çekmekte. Bu fonlar, yatırımcıların şirketlerin büyüme potansiyellerine ve kazançlarına katılım sağlama fırsatı bulduğu sürdürülebilirlik temalı fonlar olarak öne çıkıyor.

Sürdürülebilirlik, artan bir şekilde yatırımcıların dikkatini çeken bir konu haline geldiği için, bu tematik fonlar gelecekte daha fazla talep görebilir. Yatırımcılar, bu fonlar aracılığıyla sadece finansal getirilere değil, aynı zamanda şirketlerin sosyal ve çevresel etkilerine de yatırım yapma fırsatı bulacak. Bu da yatırımcıların portföylerini çeşitlendirirken aynı zamanda sosyal ve çevresel fayda sağlama isteklerini yansıtıyor.

MEVDUATA ALTERNATİF PARA PİYASASI FONLARI

İlerleyen dönemde mevduatın alternatifi olarak Para Piyasası Fonlarına olan ilginin artacağına dair bir eğilim görülmekte. Yılbaşından bu yana en yüksek para girişi olan fonların başında Para Piyasası Fonları geliyor. Özellikle faizlerin yükselme eğiliminde olduğu bir dönemde, yatırımcılar likiditeye sahip olmanın yanı sıra olası faiz artışlarını da değerlendirebilecekleri enstrümanlara yöneliyor.

Goldman Sachs’tan petrol fiyatlarına ilişkin yeni tahmin Goldman Sachs’tan petrol fiyatlarına ilişkin yeni tahmin

Para Piyasası Fonları, likiditesi yüksek olması ve aynı zamanda faiz oranlarındaki olası değişimlere hızlı bir şekilde adapte olabilme özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu fonlar, yatırımcılara kısa vadeli ve likit yatırım imkanı sunarken, aynı zamanda faiz oranlarındaki potansiyel artışları da dikkate alabilecekleri bir ortam sağlayabilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ