Hyundai, bu hafta Las Vegas'ta düzenlenen CES 2024 etkinliğinde, kentsel hava hareketliliği alanındaki vizyonunu sergiledi. Supernal birimi aracılığıyla geliştirilen S-A2 adlı elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) hava taksisi, Hyundai'nin gelecek nesil tasarımını yansıtıyor. Hyundai'nin uçan taksi filosu, 2028'e kadar gerçeğe dönüşebilir.

Uçan Taksi Hyundai

shiftdelete.net'in haberine göre: Hyundai'nin Supernal tarafından geliştirilen S-A2 uçan taksi konsepti, tek bir şarjla 40 ila 60 km arasında bir menzile sahip. Ayrıca saatte 180 km hıza ulaşabilir ve dört yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Bu hava taksi tasarımı, sekiz rotor kullanarak helikopter benzeri dikey kalkış ve iniş yeteneği sunuyor.

Uçan Taksi-1

Hyundai'nin Supernal tarafından geliştirilen bu hava aracı, vertiport ve hava trafik yönetimini içeren geniş kapsamlı bir mobilite sisteminin önemli bir bileşeni olacak. Hyundai'nin yeni nesil VertiPort sistemi, uçan taksilerin kolayca iniş ve kalkış yapabilmesini sağlamak için tasarlandı.

Çin’in ilk şehirler arası hava taksisi seferi başarıyla tamamlandı Çin’in ilk şehirler arası hava taksisi seferi başarıyla tamamlandı

Şirket, hava taksi hizmetlerini 2028 yılına kadar Los Angeles gibi şehirlerde başlatmayı planlıyor. İlk aşamada, kısa yolculuklar aracılığıyla trafiğe hızlı bir alternatif sunmayı hedefliyor. Ayrıca, Supernal, uçan taksileri hava sahasına entegre etmek için düzenleyici kurumlarla işbirliği yapma çabalarını sürdürüyor.

Supernal Başkanı Neil Marshall, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu sadece bir uçak geliştirmekle ilgili değil. Bu, bir mobilite çözümü geliştirmekle ilgilidir. İlk kilometreye ve son kilometreye odaklanıyoruz" dedi.

Hyundai'nin S-A2 hava taksi konseptine göre, bu uçan taksi, hem sessiz hem de emisyonsuz uçuş imkanı sağlayarak, ulaşımda devrim yaratmayı hedefliyor. Planlara göre, 2028 gibi bir tarihte uçan taksi konsepti gerçeğe dönüşebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ