Bulgaristan'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki şehri Nessebar, Ankara'da tanıtıldı Bulgaristan'ın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki şehri Nessebar, Ankara'da tanıtıldı

Independent Türkçe'nin haberine göre, Çin’in doğusundaki Hualongdong Mağarası’nda 2019 yılında bulunan kalıntılar, yaklaşık 300 bin yıl öncesine tarihleniyor. Fosil, çene, kafatası ve bacak kemiklerinden oluşuyor ve 12-13 yaşlarında bir çocuğa ait olduğu belirlendi. Fosilin yüzü, modern insan soyunun bir parçası olan Homo erectus’tan 750 bin yıl önce ayrılan bir gruba benziyor. Ancak çenesi, Asya’da yaklaşık 400 bin yıl önce Neandertallerden ayrılan Denisova insanlarınınkine benziyor. Bu karışık özellikler, fosilin bilinen bir insansı türüne atanamayacağı anlamına geliyor.

İNSAN EVRİMİNİN KAYIP HALKASI OLABİLİR

Araştırmacılar, bu fosilin, modern insanlarla Denisovalılar arasında melez bir tür olabileceğini veya insan evriminin daha önce tanımlanamayan bir dalını temsil edebileceğini düşünüyor. Daha önce de Avrupa ve Batı Asya’daki Neandertal kalıntıları üzerinde yapılan genetik çalışmalar, Orta ve Geç Pleistosen’de yaşamış 4. bir insansı soyuna dair kanıtlar ortaya koymuştu. Ancak bu kayıp grup, fosil kayıtlarında hiçbir zaman resmi olarak tanımlanamadı. Çin’deki son bulgu, bu yapbozun eksik parçası olabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ