Olay, 23 Aralık 2022’de, Gölcük ilçesi Halıdere Körfez Mahallesi’nde bir restoranın bahçesinde meydana geldi. Şafak Budak, kendisini aldatmakla suçladığı 2 çocuğunun annesi eşi Kıymet Budak’ı tabancayla vurarak öldürdü. Şafak Budak’ın ağabeyi N.B., suçu üstlenip polise teslim oldu. Daha sonra Şafak Budak, olayı kendisinin gerçekleştirdiğini itiraf etti. Şafak Budak çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, ağabeyi N.B. ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

İran asıllı Türk vatandaşı Kıymet Budak’ın cenazesi, morgdan alınması için 15 gün resmi bekleme süresinin bitmesinin ardından savcılığın izniyle Kocaeli Kent Mezarlığı’nda ‘kimsesiz’ statüsünde toprağa verildi.

KOOP-DES Programı’na başvuru süresi uzatıldı KOOP-DES Programı’na başvuru süresi uzatıldı

DURUŞMA ERTELENDİ

Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına Şafak Budak ve taraf avukatları katıldı. ‘Suçu üstlenme’ suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan ağabeyi N.B. ise duruşmada yer almadı. Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Budak’ın gerek duyulması halinde gözlem altında tutulması ile akli dengesinin yerinde olup olmadığını tespiti için Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi’ne sevkine, öldürülen Kıymet Budak ile cep telefonu yazışmalarının incelenerek bilirkişi tarafından rapor haline getirilmesine karar verdi. Şafak Budak’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Kaynak: DHA