Yetmiş bir yıl önce, İskoçya'da bir öğrenci, okulunun arazisinde gömülü olan eski Mısır heykelleri ve sanat eserleri koleksiyonunun ilki olan eski bir Mısır heykelini keşfettiğinde ceza olarak patatesleri kazıyordu. Nihayetinde araştırmacılar, eserlerin Britanya Adaları'na nasıl ulaştığını nihayet çözdüler.

1952 ile 1984 yılları arasında, Fife ilçesinde 2. Dünya Savaşı sırasında askerlerin konakladığı ve daha sonra yatılı okul olarak hizmet veren görkemli bir bina olan Melville House'un arazisinde birkaç antika heykel bulundu.

Öğretmenler ve öğrenciler, her yeni keşfi müze küratörleri ve uzmanlarına götürdüler ve heykellerin eski Mısır eserleri olduğunu belirlediler, ancak hiç kimse onların oraya nasıl geldiklerini çözemedi.

Nesnelerin çoğunun barındırıldığı İskoçya Ulusal Müzeleri Antik Akdeniz'in baş küratörü Margaret Maitland, yaptığı açıklamada, “Bu büyüleyici bir koleksiyon, bu ülkedeki kökenlerini çevreleyen gizem sayesinde daha da etkileyici hale geldi,” dedi.

Antik koleksiyonda, Maitland'ın "Mısır heykelinin başyapıtı" olarak tanımladığı, kırmızı kumtaşından oyulmuş yaklaşık 4.000 yıllık bir heykel başının yanı sıra MÖ 1069 ile MÖ 30 yılları arasına tarihlenen çeşitli bronz ve seramik heykelcikler yer alıyor.

Toplamda, Melville House çevresinde gömülü 18 eski Mısır nesnesi bulundu. Bu, İskoçya'da resmi olarak ilan edilen ve tanımlanan türdeki tek eserdir. Şimdi, araştırmacılar ilk kez onların araziye nasıl geldiklerinin ve oraya nasıl gömüldüklerinin hikayesini açıkladılar.

Edinburgh Kraliyet İskoç Müzesi'nin eski küratörü Elizabeth Goring , "Melville House'da bu buluntuları kazmak ve araştırmak, arkeolojik kariyerimdeki en sıra dışı proje oldu ve şimdi hikayenin tamamını anlatmaktan çok mutluyum" dedi. İskoçya Ulusal Müzesi), açıklamada şunları söyledi.

1984 yılında Melville Evi'nden bir grup genç Goring'i müzede ziyaret etti ve içlerinden birinin okul bahçesinde metal detektörüyle bulduğu Mısır bronz heykelciğini getirdi. Goring biraz kazı yaptı ve iki Mısır nesnesinin daha (kumtaşı başı ve bronz bir Apis boğa heykelciği) sırasıyla 1952 ve 1966'da arazide ortaya çıktığını öğrendi.

Goring bölgeyi kazdı ve tanrıça İsis'i oğlu Horus'u emzirirken tasvir eden sırlı seramik heykelciğin üst yarısı ve Horus'un gözünü taşıyan seramik bir plak da dahil olmak üzere bir dizi başka antik eser keşfetti.

Bu nesnelerin kökenini belirlemeye yönelik önceki çabalar sonuçsuz kalmıştı, ancak araştırmacılar artık bunların oraya, 1856'da Mısır'a seyahat eden ve bir yıl sonra ölen Melville House'un genç varisi Lord Balgonie olan Alexander Leslie-Melville tarafından getirildiğini düşünüyor.

Açıklamaya göre, konsolosların ve antika satıcılarının bu dönemde yabancılara antik eserleri sıklıkla satması nedeniyle Balgonie'nin koleksiyonu seyahatleri sırasında edinmiş olabileceği belirtiliyor. Balgonie'nin ölümünden sonra aile üyeleri muhtemelen nesneleri daha sonra yıkılacak olan ek binaya taşıdılar ve onları unuttular.

Biden Gazze'de ateşkesi dondurma yalarken böyle açıkladı-İzle Biden Gazze'de ateşkesi dondurma yalarken böyle açıkladı-İzle

Live Science'nin haberine göre Maitland, “İskoçya'da yüz yılı aşkın süredir gömülü olan eski Mısır eserlerinin keşfi, 19. yüzyıl antika koleksiyonunun ölçeğinin ve karmaşık tarihinin kanıtıdır. Bu kadar çeşitli eserleri araştırmak ve tanımlamak heyecan verici bir zorluktu” dedi.

Goring, Mısır nesnelerinin Melville Evi'nde nasıl ortaya çıktığına dair "büyüleyici hikayenin" "asla çözülemeyecek gizemler" içerdiğini söyledi. Hikayeleri, İskoçya Antikacılar Derneği Bildirileri dergisinde yakında çıkacak bir makalede yayınlanacak.

İlk elektrikli ‘Uçan’ gemi 2024’te yolcu taşıyacak İlk elektrikli ‘Uçan’ gemi 2024’te yolcu taşıyacak

Kaynak: HABER MERKEZİ