Artık cinnet geçirme halini yaşayan İsrailli soykırımcılar, ölen esirleri bulmak için Gazze Şeridi’ndeki bir mezarlığı kazarak cansız bedenleri çıkarttığını ve tahrip ettiğini itiraf etti. Hiç bir kutsala ve insani değere önem vermeyen saldırgan İsrail askerleri Filistinde önüne gelen her şeyi yakıp yıkıyorlar. 

Şimdi sıra mezarlıklara geldi

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentine yönelik saldırılarını yoğun bir şekilde sürdüren İsrail ordusu, mezarlıkları hedef almaya başladı. İş makineleriyle Nasır Hastanesi yakınlarındaki bir mezarlığa giren İsrail güçleri, mezarları kazarak cansız bedenleri çıkardı.

Ne onur ne de haysiyet

İsrail, ordunun Gazze’de ölen esirlerin bedenlerini bulmak ve ülkeye geri götürmek için mezarlığın kazıldığını kabul etti. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, esirlerin cesetlerinin bulunmasının İsrail ordusunun Gazze’deki en önemli görevlerinden biri olduğu belirtilerek, kimlik belirleme sürecinin profesyonel şartlarda, ölenlere saygı gösterilerek güvenli bir alanda yürütüldüğü öne sürüldü. Rehinelere ait olmadığı tespit edilen cesetlerin onurlu bir şekilde yeniden gömüldüğü iddia edilen açıklamada, cesetlerin bulunabileceği noktalarla ilgili istihbarat bilgisi alındığında bu alanlarda hassas operasyonlar yürütüldüğü ifade edildi.

Mezarlıklara saldırılarda savaş suçu kabul ediliyor

İsrail’in açıklamasında operasyonun saygı çerçevesinde yürütüldüğü iddia edilmesine rağmen mezarlıkta çekilen görüntü ve fotoğraflar, verilen ağır hasarı gözler önüne serdi. Uluslararası hukuka göre mezarlıklara yönelik kasıtlı saldırılar, istisnai durumlar haricinde savaş suçu sayılıyor.
İsrail ordusunun salı günü akşam saatlerinde yaklaşık 7 bin kişinin bulunduğu Nasır Hastanesi’ne doğru ilerlemeye başlaması ile Filistinliler hastaneden kaçmaya başlamıştı. 

İsrail Ordusu içerisinde istifa dalgası yaşanıyor! İsrail Ordusu içerisinde istifa dalgası yaşanıyor!

Kaynak: İHA