İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, esir takasıyla ilgili açıklamasında, anlaşma sağlanması durumunda Refah'a operasyonun askıya alınacağını ifade etti.

Ülkenin ana muhalefet partisi lideri Yair Lapid ise aynı kanala yaptığı açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırılar veya esir takası arasında bir tercih yapılması gerektiğinde takasın öncelikli olması gerektiğini belirtti.

Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, elindeki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için hükümete çağrıda bulunan bir video yayınladı.

Adalet Divanı'nda soykırım davası görüşülüyor: 'İsrail derhal saldırılarını durdurmalı' Adalet Divanı'nda soykırım davası görüşülüyor: 'İsrail derhal saldırılarını durdurmalı'

Video, esirlerin zor şartlarda yaşadığını ve en kısa sürede takas anlaşması yapılmasını talep ettiğini gösterdi. Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınları da bu çağrıya destek vererek hükümete hayatta olan esirlerin evlerine dönmeleri ve diğerleri için cenaze töreni düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: AA