Prabowo Subianto, Endonezya’nın yeni devlet başkanı olarak ilan edildi Prabowo Subianto, Endonezya’nın yeni devlet başkanı olarak ilan edildi

Gazze Şeridi'nde, İsrail ordusunun halkı aç ve susuz bırakarak yardımların ulaşmasını engelleyerek insani bir felakete neden olduğu belirtiliyor. Son yaşanan saldırıda, yardım tırlarının gelişini bekleyen Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Görgü tanıkları, saldırıda yardım bekleyenler arasında ölen ve yaralananların olduğunu belirterek, sağlık ekiplerinin ve vatandaşların ölü ve yaralılara ulaşmakta zorluk çektiklerini aktardı.

23 Mart'ta İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısında 19 kişi yaşamını yitirmiş, 23 kişi ise yaralanmıştı.

İsrail ordusu, 19 Mart'ta da Kuveyt Kavşağı'nda insani yardımlara eşlik etmek için bekleyen yerel ekipleri hedef almış, saldırıda 23 Filistinli hayatını kaybetmişti.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280’i çocuk, 9 bin 340'ı kadın olmak üzere 32 bin 705 Filistinli öldürüldü, 75 bin 190 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Kaynak: AA