İsrail, Suriye'deki İran konsolosluğu ve büyükelçilik konutuna saldırı düzenledi. Saldırıda 13 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Ölenler arasında İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Reza Zahedi'nin, ikinci bir general ile beş mensubu daha bulunduğu duyuruldu.

İran, saldırıya sert yanıt vereceğini duyururken; İsrail'in diplomatik misyonlarda alarm duruma geçtiği kaydedildi.

'ın Şam'daki konsolosluk binası ve büyükelçilik konutuna hava saldırısı düzenledi.

Uzayın barışçıl kullanımına ilişkin tasarı BM Güvenlik Konseyi’nde oylandı: Rusya veto etti Uzayın barışçıl kullanımına ilişkin tasarı BM Güvenlik Konseyi’nde oylandı: Rusya veto etti

Saldırıda 13 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, ölenler arasında  Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Reza Zahedi'nin de olduğu bildirildi. Zahidi'nin bir dönem Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün  ve Lübnan sorumlusu olarak görev yaptığı belirtildi.

Devrim muhafızlarından açıklama

Devrim Muhafızları Ordusu, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına  tarafından füze saldırısı düzenlediği belirtilerek, saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi ile 5 yetkilinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İsrail alarm durumuna geçti


İsrail'den Kanal12'nin haberine göre Tel Aviv yönetimi, Şam'da düzenlenen saldırı sonrası diplomatik misyonlarında alarm durumuna geçti.

İsrail güvenlik makamlarının, İran'ın suikaste İsrail'in  genelindeki diplomatik misyonlarına saldırarak karşılık verebileceğini değerlendirdiği aktarıldı.

Suriye'de kendisine atfedilen diğer saldırılarda olduğu gibi Tel Aviv yönetimi Şam'da İran'ın konsolosluk binasına düzenlenen saldırıyı resmi olarak üstlenmedi.

Öte yandan, Suriye'deki haber ajansı SANA'nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, Şam'ın Mezze Mahallesindeki bir binanın, İsrail güçlerince hava saldırısıyla hedef alındığı iddia edildi.

Haberde, "Hava savunma sistemleri bazı düşman füzelerini havada karşıladı ve düşürdü." ifadesi kullanıldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ